To, že cena energií v Americe klesá, způsobí, že výroba se bude přesouvat odsud do Ameriky. To říká mimo jiné předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. „To je samozřejmě problém nejen český, ale celoevropský, celá Evropská unie se před časem přihlásila k dost velkorysé podpoře obnovitelných zdrojů. A to má neskutečný dopad na výrobce, kteří spotřebovávají energii ve větším měřítku,“ říká Vitásková a dodává, že to má vliv i na životní úroveň rodin, což se prý dominově projeví na jejich spotřebě a vývoji ekonomiky.
Podle šéfky ERÚ má na vysokou cenu proudu před zdaněním vliv právě podpora obnovitelných zdrojů. „Tedy těch 44,4 miliardy korun ročně na podporu." Alena Vitásková již dříve avizovala, že by chtěla, aby se ceny energií ještě letos zlevnily. Lidové noviny se ptaly, co konkrétně pro to může udělat. „ Stále probíhají jednání o státním příspěvku na platby výrobců zelené energie. Vláda na ně z rozpočtu pro letošek uvolnila 11,9 miliardy korun, proto je za jednu megawatthodinu 419, a ne více než 700 korun.“ Podle Vitáskové se možná tento příspěvek ještě navýší. Jenže prý není jisté, jestli se to uskuteční ještě letos. To by pak mělo vliv na pokles ceny.
K poplatku za distribuci Vitásková uvedla, že u něj změna ceníku není připravovaná. Podle ní to jsou peníze na umožnění distribuce, ale u obnovitelných zdrojů prý jde o výrobu energie, kterou ani nepotřebujeme. „Když se podíváte, kolik elektřiny vyvážíme, a přitom ji tady vyrábíme za tyto nehorázné peníze. Ať si fanoušci obnovitelných zdrojů dělají, co chtějí, když nebudou chtít po ostatních peníze. Ať si ten, kdo chce zelenou energii, za ni demokraticky připlácí. To bychom se asi divili, kdo by ji odebíral. Možná by ji nechtěli ani ti, co ji vyrábějí,“ myslí si Vitásková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr