Novelu pošle vláda do Sněmovny, podle ministerstva je třeba ji přijmout nejpozději během letošního listopadu. V opačném případě Česku hrozí se strany EU pokuta ve výši minimálně 54 milionů korun.
Podle informace od Svazu obchodu a cestovního ruchu u obchodních řetězců, které přestaly rozdávat tašky zdarma a zpoplatnily je, poklesla jejich produkce v desítkách procent, u některých řetězců dokonce i o více než polovinu.
Spotřeba je 300 kusů na osobu a rok
Podle studie Evropské komise z roku 2011 se v ČR pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich spotřebu. Podle EU by tak roční spotřeba do konce roku 2019 neměla přesáhnout 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 by se měla snížit na 40 kusů.
Novela má v návaznosti na směrnici zavést také povinnost označovat biologicky rozložitelné a kompostovatelné plastové odnosné tašky.
Recyklace se má zvýšit
Návrh také stanovuje nové cíle recyklace a celkového využití obalového odpadu do roku 2020. Recyklace by se měla zvýšit ze 60 procent na 70 procent, celkově by mělo využít 80 procent obalů.
Novela by měla upravit povinnost obchodníků nabízet nápoje nejen v nevratných, ale i ve vratných skleněných obalech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk