Vláda nekoná, varuje Švihlíková. Ve srovnání se všemi ostatními zeměmi je to velký konstrast

03.05.2022 22:40 | On-line

Ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu K věci na CNN Prima NEWS hovořila o integraci ukrajinských uprchlíků. Náklady na ně jsou podle ní obrovské. Opozice kritizuje vládní strany za nedostatečnou pomoc lidem. Podle Švihlíkové kabinet finanční pomoc pro rodiny s dětmi nepromyslel.

Vláda nekoná, varuje Švihlíková. Ve srovnání se všemi ostatními zeměmi je to velký konstrast
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková na debatě v Ostravě

„Je velmi dobře, že opozice dělá svou práci a upozorňuje vládu, že koná velmi pomalu. To, co dělají za opatření okolní země a naše vláda, ten rozdíl je velmi markantní. Je velmi důležité si říct, že poskytování sociálních dávek za současné situace není úplně ideální. Je velmi obtížné definovat, na koho ty sociální dávky mají cílit, inflace se totiž vyvíjí velmi dynamicky, zasahuje to bydlení, ceny energií i potravin,“ uvedl, že je obtížné dnes rozlišit, kdo bude inflací postižen a kdo ne. Do problému se už dostává i střední třída.

Švihlíková by šla například cestou zvyšování minimální mzdy: „Protože nemá žádný smysl, abychom měli minimální mzdu, která je spojena s pracující chudobou, v tu chvíli tento nástroj přestává plnit své funkce,“ upozornila, že chudoba a minimální mzda by měly být jednoznačně oddělené. „Bylo by vhodné, aby vláda šla touto cestou,“ podotkla. 

Celý rozhovor najdete ZDE.

Pokud jde o dávky, měly by být rozhodně plošné. „Ono nakonec vyjde levněji, protože když se to oddělí od té agendy toho zpracovávání, může to být daleko rychlejší a ve výsledku i levnější,“ zmínila ekonomka nákladnou byrokratickou náročnost.

Vláda plánuje příspěvek pět tisíc korun na dítě domácnostem s příjmem do jednoho milionu korun, podle Švihlíkové by se opatření mělo dělat plošně. „Pokud mi jde dominantně o rychlost, tak to udělám plošně,“ zopakovala s tím, že zpracování cílené pomoci může být nákladnější, a upozornila, že než se tato finanční pomoc uvede v platnost, bude ekonomická situace jinde. Dala za příklad, že k plošnému opatření přistoupilo sousední Německo.

Kabinet argumentuje, že peníze chce rozdělit pouze mezi ty, kteří je potřebují. „Plošné opatření je ale rychlejší. Je jasné, že se objeví kritika, proč někdo dostává dávky, když má příjmy pět milionů,“ uvedla Švihlíková.

Příspěvek chce vláda vyplatit do konce srpna. Výdaje na jednorázový příspěvek pro domácnosti by podle vlády činily asi 10,5 miliardy korun.

Objevila se další analýza, která upozorňuje na to, že schodek státního rozpočtu opět přesáhne 300 miliard korun. Má vláda vůbec dostatek peněz na podobná plošná opatření? „Tak panu Stanjurovi tam inflačně přibude poměrně hodně peněz. Na druhé straně jsou tu obrovské výdaje, které souvisejí s pomocí pro uprchlíky z Ukrajiny, ta stále není pořádně ani vyčíslena. Ale kdyby šli po strukturálních opatřeních, tak řada z nich není spjata s dramatickými výdaji,“ míní ekonomka.

Od začátku války vydalo Česko ukrajinským uprchlíkům dosud skoro 333 tisíc speciálních víz. Většinu běženců tvoří ženy a děti. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se Jourová mohla stát prorektorkou UK? Václav Klaus dal průchod vzteku

11:35 Jak se Jourová mohla stát prorektorkou UK? Václav Klaus dal průchod vzteku

Druhý český prezident Václav Klaus má za to, že v Česku zůstává k vyřešení jeden velký problém. Toti…