K hrozbě velkého deficitu se před několika měsíci vyjádřil i premiér Andrej Babiš, když řekl: „Budeme investovat, lidem rozhodně nechceme brát peníze.“ Nyní se však ukazuje, že rekordní zadlužení nemíří do investic, ale slouží převážně na pokrytí mimořádných výdajů státu. Mezi ně se řadí i „rouškovné“ pro tři miliony seniorů a další výdaje, které opozice kritizuje jako nekoncepční. Právě příspěvek 5000 korun pro všechny penzisty se stal předmětem zásadních sporů. Opozice obviňuje vládu, že se snaží si za tyto prostředky „nakoupit“ hlasy před blížícími se krajskými a senátními volbami. A příkladů nepromyšleného rozdávání se najde víc.
Jak zalepit díry
Celá myšlenka na vyšší daň je problematická hned dvakrát. Zaprvé, zvýšení daní může vést k dalšímu zdražování. Lidé, kteří jsou zasaženi neustálou přítomností nemoci COVID-19, ekonomickými potížemi a vládními restrikcemi, asi nepřijmou další daně příliš pozitivně. Zvlášť, když vidí, jak stát se svěřenými prostředky často nepromyšleně nakládá. A za druhé, celý plán je v rozporu se sliby a závazky vlády v oblasti boje proti kouření.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová