Kabinet předloze mimo jiné vytkl, že proces zrušení výsledku všelidového hlasování obchází Senát, když by rozhodovala přijetím ústavního zákona jen sněmovna. Ministři se pozastavili taky nad tím, že obyvatelé by v referendu mohli odvolat prezidenta.
Kabinetu se podle Dienstbiera nelíbila ani skutečnost, že návrh KSČM nestanoví hranici nutné účasti voličů pro platnost referenda. Protože pro jeho vyvolání by stačila petice s nejméně 100.000 podpisy, o zásadních věcech by mohla rozhodnout výrazná menšina obyvatel.
Předloha komunistů předpokládá, že obyvatelé by mohli rozhodovat o důležitých věcech vnitřní a zahraniční politiky kromě základních práv a svobod, zásad demokratického zřízení, daní, státního rozpočtu, soudní moci a personálních záležitostí s výjimkou odvolání prezidenta. Podle kabinetu neposkytuje ochranu před zásahy do správních řízení, předsoudního stadia trestních řízení.
Předloha komunistů navíc stanoví oblasti, o nichž by se všelidové hlasování konat muselo. Patří k nim přijetí Ústavy a její změny, ústavní zákony, vstup do eurozóny, vystoupení z Evropské unie a smlouvy, které by přenášely české pravomoci na mezinárodní organizace.
Záporné stanovisko už vláda vydala i k předloze o obecném referendu bez výjimek, kterou podalo hnutí Úsvit. O předlohách Úsvitu i KSČM budou navzdory tomu rozhodovat zákonodárci. Protože jde o ústavní zákony, k jejich přijetí by byla nutná nejméně třípětinová většina poslanců a senátorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk