Vláda projedná dar 50 milionů zemím zasaženým migrací

09.10.2018 12:38 | Zprávy

Česká republika by mohla poskytnout 50 milionů korun na podporu zemí zasažených migrační krizí. Vyplývá to z materiálu ministerstva vnitra, který ve středu projedná vláda a který má ČTK k dispozici. Peníze by měly putovat do Iráku, Mali, Nigeru a Čadu.

Vláda projedná dar 50 milionů zemím zasaženým migrací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministři za hnutí ANO s Andrejem Babišem v čele přicházejí hromadně do zasedací místnosti

Irácké republice má Česko darovat deset milionů korun na stabilizaci a obnovu infrastruktury osvobozených území. Peníze by se měly vynaložit na projekt obnovy zdravotnické infrastruktury v západoirácké provincii Anbár, kde se donedávna nacházely poslední bašty radikálů z teroristické organizace Islámský stát. Realizátorem projektu bude nevládní organizace Caritas Internationalis.

Prostřednictvím Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) chce ministerstvo vnitra podle návrhu podpořit projekt na podporu uprchlíků v západoafrickém Mali. Finanční podpora bude směřovat na zajištění stability a ekonomické soběstačnosti uprchlíků a mírového soužití mezi navrátilci a místními komunitami.

„Konkrétně v rámci projektu bude například vystavěno 300 obydlí pro 300 rodin navrátilců, obnoveny vodní zdroje, obnovena místní zdravotnická a vzdělávací zařízení, zajištěno poradenství směrem k získání státního občanství pro 2000 uprchlíků z Mauritánie a bude poskytnuta podpora při návratu cca 60.000 uprchlíků do Mali,“ uvádí dokument. Projekt podle vnitra pomůže předcházet migraci do Evropy.

V odlehlých regionech Mali působí radikální skupiny, které se hlásí k takzvanému Islámskému státu. Obyvatelstvo ale sužuje také násilí mezi různými kmeny.

Poslední dva dary poputují prostřednictvím organizace Care International do Nigeru a Čadu. Nigerské republice má jít deset milionů korun. V rámci projektu organizace bude podpořeno 1600 nigerských žen. Ty budou proškoleny v udržitelných zemědělských postupech, budou jim zakoupena zemědělská zvířata a plodiny s cílem zajistit jejich soběstačnost v oblasti postižené opakovanými suchy.

Do Čadské republiky chce dát vnitro pět milionů korun na podporu ekonomické situace a zlepšení obživy obětí islamistické teroristické skupiny Boko Haram. Cílem je stabilizace lidí v zemi původu či regionu. „Projekt bude zahrnovat též osvětu cílové skupiny o rizicích nelegální migrace,“ doplňuje vnitro.

Doposud byly vládou v roce 2018 odsouhlaseny čtyři peněžní dary České republiky do zahraničí. Na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku bylo určeno 40 milionů korun, deset milionů bylo pro syrské uprchlíky na Blízkém východě a 25 milionů pro Makedonii. Zbylých 25 milionů bylo určeno pro Bosnu a Hercegovinu na posilování ochrany hranic a zvládání migrační situace v zemi.

Peníze mají pomáhat přímo v místech zdrojových a tranzitních zemí migrace, přičemž prioritními oblastmi pomoci zůstává Blízký východ, Balkán a africký region Sahel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…