Premiér Fiala informoval také o schválení novely energetického zákona, která reaguje na evropské zařízení o maximální výši výkupní ceny elektřiny. Ta nastavuje strop výkupní ceny a zároveň dává státům výši nastavit různě podle výše zdrojů. „Hranici jsme zvolili v adekvátní výši se zohledněním na aktuální situaci. Například u jádra bude 70 eur za megawatthodinu, u uhlí bude hranice kvůli emisním povolenkám vyšší a stejně tak u dalších zdrojů,“ uvedl premiér.
„Chtěl bych vyvrátit názory, že se jedná o dvojí zdanění. Toto opatření a válečná daň se doplňují,“ zdůraznil Fiala. Na dotaz novinářů dodal, že vláda dále nechce zvyšovat daňovou zátěž a přijalo se jen dočasné opatření.
Podle Síkely vznikal návrh v rekordním čase a jedná se o strop pro „nepřiměřené tržní příjmy z prodeje elektřiny“. „Celoevropské řešení předpokládá zastropování na hodnotě 180 eur za megawatthodinu a jedná se o doporučující hodnotu,“ upřesnil Síkela. Tržní stropy se budou lišit podle jednotlivých výrobních technologií, odvodu nebudou podléhat výrobci s výkonem do jedné megawatthodiny. Podle Ministerstva financí by windfall tax společně s cenovými stropy měla příští rok přinést do rozpočtu sto miliard korun.
Jednalo se také o Modernizačním fondu HOUSEnerg, který má podpořit opatření na úspory v rodinných a bytových domech v ČR, k dispozici bude 54 miliard korun. Vláda posvětila také zrušení více než deseti tisíc zastaralých zákonů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk