Vláda schválila státní rozpočet na rok 2017 se schodkem 60 miliard. Ekonomové varovně zvedají prst

21.09.2016 21:44 | Zprávy

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce a růstem důchodů. Výše schodku přitom nemá podle ekonomů v současné příznivé ekonomické situaci opodstatnění. Podle nich by bylo možné dokonce sestavit vyrovnaný rozpočet.

Vláda schválila státní rozpočet na rok 2017 se schodkem 60 miliard. Ekonomové varovně zvedají prst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Problémem také podle ekonomů může být do budoucna nárůst povinných, tzv. mandatorních výdajů rozpočtu způsobený růstem platů a důchodů. Důchody by pak podle dnešního rozhodnutí vlády od příštího roku měly stoupnout průměrně o 308 korun měsíčně. Výdaje na důchody budou činit 416,5 miliardy korun a jsou jednou z nejvyšších položek v rozpočtu.

„Na vyšší důchody bude muset najít politická reprezentace v dalších letech zdroje i v situaci, kdy se ekonomice nebude dařit,“ upozornil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Navíc nárůst mandatorních výdajů podle něj nelze odbýt poukazem na nadcházející volební rok, po němž se vládní výdaje opět stabilizují. „Volebním rokem bude totiž v příštím desetiletí každý,“ dodal.

Proti návrhu z počátku září vláda dnes navýšila výdaje i příjmy rozpočtu o 4,6 miliardy korun

Platy učitelů již od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou platy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22 000 vojáků. Od ledna pak vzrostou o deset procent platy zdravotníkům.

„Navrhovaný schodek zkrátka nemá ekonomické opodstatnění. Je čistě výsledkem zohlednění politického cyklu, tedy snahy politiků navyšovat výdaje ve volebním roce. Bohužel, z podstatné části jde o provozní výdaje, na platy státních zaměstnanců a podobně, nikoli o výdaje investiční,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Proti návrhu z počátku září vláda dnes navýšila výdaje i příjmy rozpočtu o 4,6 miliardy korun. Plánovaný schodek zůstal na 60 miliardách korun. Celkové příjmy rozpočtu by tak podle vládou odsouhlaseného návrhu měly příští rok být 1 249,3 miliardy korun a výdaje 1 309,3 miliardy korun.

Návrh rozpočtu kritizují opoziční strany

Například rozpočet ministerstva obrany v příštím roce meziročně stoupne o 4,75 miliardy na 52,5 miliardy korun, což je podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) jeden z nejvyšších meziročních růstů v evropských zemích.

Návrh rozpočtu kritizují opoziční strany. Například TOP 09 už dříve oznámila, že navrhne ve sněmovně vrátit vládě návrh státního rozpočtu na příští rok s požadavkem, aby vláda snížila jeho schodek a výdaje o 30 miliard Kč. ODS pak dnes uvedla, že rozpočet je rozhazovačný a vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jeho schválením opouští standardní ekonomiku, která je založena na svobodném trhu a volné soutěži.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…