Vláda si sama podřezává větev. Nesmí se divit, že tolik lidí protestuje, říká komentátor Jelínek

19.03.2022 20:43 | Analýza

Špatná komunikace a chaotičnost zůstala, i když se vyměnila vláda. Politolog Lukáš Jelínek vyčetl koaličním politikům to, co sami z opozičních lavic před rokem kritizovali. Jejich praktické výkony zůstávají za očekáváním a o mnohých krocích se veřejnost dozvídá na poslední chvíli. Podle Jelínka si vláda sama podřezává větev, protože dostatečně nereaguje na zdražování a na energetickou krizi.

Vláda si sama podřezává větev. Nesmí se divit, že tolik lidí protestuje, říká komentátor Jelínek
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Premiér Petr Fiala (ODS) po příletu z Ukrajiny.

Vcelku pozitivně zhodnotil Jelínek návštěvu českého premiéra Petra Fialy v Kyjevě.

„Je to cesta premiéra země, která má k Ukrajině blízko, která má srovnatelnou historickou zkušenost a cítí odpovědnost za to, co se bude dít na východním konci Evropy, na východním křídle Evropské unie. Myslím, že to byl tah, který může přinejmenším pověsti České republiky v Evropě jen prospět,“ shrnul Lukáš Jelínek.

Nedomnívá se však, že by se jednalo o PR premiéra před prezidentskými volbami, jak se spekuluje.

„Koneckonců Petr Fiala není typ politika, který by tímto způsobem pracoval na svém mediálním obrazu. A v současnosti má mnohem větší starosti, než vytvářet mediální obraz nebo PR. To, že se mu to hodí do politického života, je jasné. Zaznamenal jsem spekulace, jestli by nemohl kandidovat na Hrad, ale neslyšel jsem takovou poptávku od reálných politických aktérů, třeba od Občanské demokratické strany. A hodně by mě překvapilo, kdyby mířil tímto směrem. Má spoustu rozdělané práce, je premiérem teprve čtvrt roku a nemyslím, že takové přesedlání a přeskakování by mu voliči tolerovali,“ uvedl.

Žádný z tří premiérů (český, polský a slovinský) podle Jelínka mandát od Evropské unie nebo Severoatlantické aliance pro cestu na Ukrajinu nepotřebovali. Situaci by to prý mohlo ještě zhoršit.

„Na žádném mandátu nezáleží. Kdyby měli mandát NATO, mohlo by to vývoji situace i uškodit. Ale neusilovali ani o mandát Evropské unie, jednalo se o cestu premiérů tří suverénních zemí. Je podstatné, že Česká republika, Polsko a Slovinsko ukázaly, že nejsou černým pasažérem Evropské unie, nejsou jen potížisty, kteří na všechno říkají ne, ale že jsou zeměmi připravenými převzít odpovědnost a že konají v tak závažné věci, jakou je válka na Ukrajině. Tam se ukázalo, že ani Česká republika nemusí být kritikem ostatních v rámci Evropské unie za všech okolností a sama je schopna přiložit ruku k dílu,“ zhodnotil politolog Jelínek.

Příležitost ukázat, že Česko je schopné

Intenzivní pomoc českého státu i Čechů je dle jeho názoru logická. „Ukrajinský národ je nám blízký, máme podobnou nebo společnou minulost a navíc jde o zemi, která leží blízko. Takže se nemůžeme nezajímat, co se s tamním obyvatelstvem děje. A pokud se mohlo říkat, že nestojíme o uprchlíky z Blízkého východu či z Afriky, kteří jsou nám civilizačně vzdálení, tady je příležitost ukázat, že jsme schopní se postarat, a to také děláme. Tento postup České republiky je jediný možný,“ sdělil Jelínek.

To, jak si český premiér vede v krizi stoupajících cen a inflace, nedaleké války a přílivu uprchlíků, rozdělil politolog na dvě části.

„Za prvé, Petr Fiala se snaží dělat gesta, hlásit se k symbolům a pronášet věty, které působí dojmem, jak má situaci pod kontrolou a jak odpovědně jeho vláda řídí zemi – a tomu mediálním obrazu výrazně pomohla právě cesta do Kyjeva. Ale na druhou stranu zůstávají praktické výkony za mnohým očekáváním. Jestli někdo očekával, že na rozdíl od Babišovy vlády – které se vytýkalo, jak špatně komunikuje a je chaotická – bude současná vláda komunikovat efektivněji a že ve vládnutí nebude chaos, musel být zklamaný. Problémem vlády je málomluvnost. Spousty rozhodnutí a kroků se dozvídáme na poslední chvíli a neprocházejí veřejnou debatou,“ tvrdí Lukáš Jelínek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …