Bursík v rozhovoru pro Český rozhlas vysvětloval, že za špatným stavem české ekonomiky je do určité míry i energetická náročnost. „Zásadním problémem české ekonomiky je, že patří mezi energeticky nejnáročnější v EU. Podle indexu prosperity a finančního zdraví, který sestavuje iniciativa Evropa v datech společně s Českou spořitelnou, jsme na 22. místě z EU,“ uvedl Bursík s tím, že je alespoň dobrou zprávou spoluúčast České spořitelny na tvorbě indexu, což ukazuje, že banky budou v blízké budoucnosti hrát velice významnou roli.
„Rozhodují totiž o tom, komu poskytnou úvěry a jaké portfolio budou mít ve svých fondech. Bude to směrem do firem, technologií a aktivit, které jsou v souladu s dekarbonizací Evropy a s klimatickou strategií,“ vysvětloval Bursík.
Česká republika je podle něj obecně v oblasti životního prostředí pozadu, ať už se to týká zadržování vody v krajině, ochraně půdy nebo právě energetického mixu. „Jiné země to už dávno pochopily, my jen tak přešlapujeme a jsme pozadu. Ta studie otevírá možnost vyvolat opět debaty, které jsou u nás jako by zmražené,“ pokračoval Bursík.
Jedním z důležitých témat, která studie otevírá, jsou uhlíkové emise, jejichž vysoké hladiny v ČR dnes vychází z průmyslového dědictví. Na to bychom se podle Bursíka ale už neměli vymlouvat. „Od roku 1989 uplynulo 34 let, to už je jedna a půl generace. Problémem u nás je, že když se podíváme na emise skleníkových plynů, skutečně 40 procent z nich tvoří energetika,“ uvedl Bursík, kde Českou republiku tlačí bota nejvíce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma