„Jednotlivý státní zástupce není nezávislý ani trochu, protože státní zastupitelství funguje na principu podřízenosti,“ píše Čírtková. „V jeho rozhodování figuruje ještě něco dalšího, totiž názor a pokyny nadřízených, zamýšlí se advokátka s tím, že státní zástupce kvůli tomu nemůže postupovat pouze podle zákona a vlastního přesvědčení.
„Chceme tedy nezávislého nejvyššího státního zástupce?“ pokládá řečnickou otázku advokátka a dodává, že není jasné, jak to vlastně lidé volající po nezávislosti myslí. Pokud je myšlena nezávislost instituce jako celku, vše podle Čírtkové stojí a padá s osobou nejvyššího státního zástupce. „Ten jediný může být jakž takž nezávislý, případně dva jemu podřízení vrchní státní zástupci?“ ptá se Čírtková.
„Nebo si máme požadovanou nezávislost představit tak, že nejvyšší (resp. obecně nadřízený) státní zástupce nebude zasahovat nižším složkám do jejich kauz a bude respektovat jejich právní názory?“ pokračuje advokátka s tím, že toto je nejprve třeba si ujasnit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma