Baxa prý nabídku vést resort kultury přijal s pokorou i nadšením, protože mu oblast kultury vždy byla blízká. „Já se kultuře věnuju od roku 2004, kdy jsem byl radním v Plzni a i v minulém volebním období ve Sněmovně jsem se věnoval problematice kultury. Mám ke kultuře velmi vřelý vztah a tu nabídku premiéra Fialy jsem přijal s velkou pokorou a nadšením,“ ubezpečil plzeňský primátor.
Jedním z témat, na kterém chce pracovat i s příštím ministrem školství Petrem Gazdíkem (STAN), je rozvoj estetických předmětů ve školách. „Já určitě nechci, aby šly nově plánované předměty digitální dovednosti na úkor vzdělávacích programů estetické výchovy. Podle mě je v našem školství nedostatek těchto předmětů a je to dlouhodobě podhodnoceno. Ti lidé to vnímají jen jako hudebku a výtvarku, ale jsou tam další oblasti, jako film a divadlo, estetika obecně a to by se mělo nějak vmísit do nových vzdělávacích plánů, které bude dělat ministr Gazdík,“ představil své plány Baxa.
Ten je dle svých slov přesvědčený, že ministerstvo je důležitým resortem. „Kulturu má stát podporovat jako oblast, která je důležitá sama o sobě. Kultura je také jedním z pilířů ekonomiky České republiky a navíc kultura jednoznačně prospívá společnosti, umožňuje společenskou diskusi, přináší nová témata. Pro to všechno potřebujeme ministerstvo, aby se kultuře dostalo výrazného vnímání v české společnosti. Já jsem připraven se věnovat resortu kultury ze všech sil,“ podotkl Baxa.
Pomoci by mělo prosazení jednoho procenta výdajů státního rozpočtu, které budou směřovat na kulturu. „To je číslo, které se objevilo před 20 lety, ale pořád se ho nepodařilo naplnit. My k tomu jednomu procentu chceme směřovat, ale musíme si uvědomit, že rozvrat veřejných financí za Andreje Babiše nás uvalil do opravdu špatné situace. Takže ten cíl se může zdát malý, ale i tak to bude úspěch,“ řekl Baxa, podle nějž zlepšení financování kulturní oblasti bude prospěšné pro celou společnost.
Nakonec se Baxa letmo dotkl možných změn ve volbách do mediálních rad, ať už České televize nebo ostatních. Mediální rady by prý nově mohli volit nejen poslanci, ale i senátoři. „To rozložení by umožnilo různý úhel pohledu na to, jací nominanti by tam měli být volení. A také fakt, že Sněmovna a Senát mají různá volební období, by byl ku prospěchu, protože se v rámci voleb promění jednotlivé stranické kluby,“ dodal Baxa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.