Ústavní soud ČR před pár týdny zrušil dvě podstatné části volebního zákona s tím, že hlas voliče v Liberci či v Karlových Varech musí mít stejnou váhu, jako hlas voliče v Ostravě či v Plzni. Podle volebního zákona, který v Česku platil od počátku tisíciletí, tyto hlasy stejnou váhu neměly.
Poslanci se proto vrhli na práci na novele volebního zákona, aby v říjnu bylo podle čeho volit.
Jenže podle politologa Tomáše Lebedy může být nová úprava ještě horší než zrušené části původního volebního zákona a hrozí tak, že je Ústavní soud opět zruší. Poslanci totiž navrhují, aby se hlasy rozdělovaly nadvakrát. Nejprve by se rozdělovaly podle toho, kolik hlasů získala strana v daném kraji. Nerozdělily by se však úplně všechny mandáty. Část by zůstala volná a o obsazení těchto volných křesel by rozhodli šéfové jednotlivých stran. Tak si to představují např. zástupci ODS a ČSSD.
A právě to je podle Lebedy opravdu velký problém. „V podstatě to znamená, že se až ex post rozhoduje o kandidátní listině pro druhé skrutinium,“ upozornil Lebeda. To je podle něj neústavní postup, varoval ve vyjádření pro Lidové noviny.
Na konkrétním případě Karlovarského kraje ukázal, jak by to vypadalo v praxi. V nejmenším kraji republiky se dnes volí 5 poslanců. V případě, že by poslanci schválili novelu v podobě, o jaké teď debatují, znamenalo by to, že se v Karlovarském kraji budou volit jen poslanci 3 a zbývající 2 mandáty by mohli šéfové stran přidělit uchazečům o post poslance v kraji jiném.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp