V zemských volbách v Berlíně „utrpěla“ vítězství dle očekávání SPD, která ovšem nedosáhla ani na 22 %. Stejně jako druhá CDU dosáhla v bývalém rozděleném městě historicky nejhoršího výsledku. V porovnání s minulými volbami obě strany ztratily šest a sedm procent. CDU zaostala za SPD o čtyři procenta a na záda jí nepříjemně dýchají další strany. Třetí Die Linke zaostala jen o 2 % a Zelení jen o pár desetinek procenta více.
Největší nárůst hlasů oproti roku 2011 zaznamenala logicky protiuprchlická a euroskeptická Alternative für Deutschland, která se minulých voleb ještě nezúčastnila. Předvolební prognózy hovořily o slabším výsledku než před čtrnácti dny v Meklenbursku – Předním Pomořansku a ještě včera to vypadalo asi na 11,5 %. Nakonec však AfD získala podle aktuálních informací přes 14 % a má tedy pouze o tři procenta méně než CDU.
Hlavním poraženým zemských voleb v Berlíně jsou bezesporu CDU a SPD, které již nebudou vzhledem k vysokému zisku ostatních stran schopny složit koalici. Rýsuje se tak nově zcela levicová koalice ve složení SPD, Die Linke a Zelení. To rozhodně není pro Merkelovou dobrá zpráva a signalizuje další oslabení nejenom CDU, ale především její již tak nejisté pozice. Zdaleka tak není jisté, jestli se kancléřka rozhodne příští rok v celostátních volbách obhajovat, již počtvrté, svoji funkci.
Vítězství levice v Berlíně však není vzhledem k předchozím volbám až takové překvapení. Levicová koalice vládla v hlavním městě již mezi lety 2001 až 2011. Politologové předvídali, že v kosmopolitní metropoli nebudou voliči akcentovat uprchlické téma, což se nakonec také do jisté míry potvrdilo. Přesto je volební zisk pro AfD úspěchem a naznačuje, že i přes odpor zavedených stran i mainstreamových médií poptávka po euroskeptické straně roste i v zemi, která je považována za „motor“ EU.
Smutek zavládl v řadách levicových Pirátů, kteří se do zemského sněmu před pěti lety pohodlně dostali, ale letos se k pětiprocentní hranici ani nepřiblížili. V zemském sněmu je nově vystřídá středo-pravicová Svobodná demokratická strana (FDP), která získala téměř sedm procent, a když pomineme logický nárůst preferencí AfD, jež ještě v roce 2011 neexistovala, dosáhla FDP v porovnání s ostatními politickými stranami zdaleka největšího nárůstu preferencí (o cca 5 %).
Od roku 1961 rozdělený Berlín se stal hlavním městem sjednoceného Německa v roce 1991, ale i po více než pětadvaceti letech zůstávají jeho obyvatelé v mnoha ohledech rozděleni. Jak ukázaly i včerejší volby, projevuje se to i v politické oblasti. Celkově vítěznou SPD ve východní části města předstihla o pět procent Die Linke a získala 24 %, zatímco v západní části ji volilo jen 10 % voličů. Velmi dobře se v této části města dařilo i AfD, která skončila druhá a předstihla o 5 % třetí CDU a čtvrté Zelené.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník