Volební zákon: Pekarová tlačí korespondenční hlasy. Už pro tyto volby

01.04.2021 11:23 | Zprávy

Potom, co Ústavní soud zrušil dvě klíčové pasáže volebního zákona, musí poslanci a senátoři najít shodu na novele volebního zákona. Podle Ústavy v této věci nelze Senát obejít. Poslanci a senátoři se shodli na tom, že Česko zůstane rozděleno do 14 volebních krajů. Spory se však vedou o tom, zda do zákona přidat možnost korespondenčního hlasování.

Volební zákon: Pekarová tlačí korespondenční hlasy. Už pro tyto volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

V České republice se po zásahu Ústavního soudu ČR musí změnit volební zákon. Poslanci a senátoři hledají shodu na novém mechanismu přepočítávání hlasů voličů na poslanecké mandáty. Stejně tak budou muset najít pro nová pravidla pro předvolební koalice. Jednání to není bezproblémové.

Jedním z kamenů úrazu může být zavedení korespondenčního hlasování do volebního zákona.

V některých zemích je korespondenční hlasování běžnou součástí politického života. Korespondenční hlasy ovlivnily jak volbu prezidenta v Rakousku, tak volbu prezidenta v USA. Za mořem hlasovalo v posledních prezidentských volbách korespondenční cestou přes 101 milionů voličů. V časech pandemie je to jedna z možností, jak omezit kontakty mezi lidmi.  

Korespondenční hlasování však provází také problémy. Bývalý prezident USA Donald Trump, který poslední volby prohrál, je označoval za „ukradené“ a argumentoval, že se v seznamech voličů objevila jména osob, které jsou již po smrti.  

V České republice patří k zastáncům korespondenčního hlasování politici TOP 09.

„Příběh amerických prezidentských voleb v posledních týdnech ukazuje, jak křehká může být demokracie i v zemích, kde by pokusy o její destabilizaci čekal málokdo. A je to právě stále úřadující prezident Trump, který se snaží zpochybnit legitimitu voleb a bere si přitom za rukojmí institut korespondenční volby. Přitom právě tento nástroj má velkou tradici v mnoha nejvyspělejších zemích světa. Je na čase, abychom ho vzali za svůj rovněž v České republice. Politika je soubojem ideologií, programů a vizí, kterými jednotlivé politické strany či hnutí přesvědčují své voliče. Přirozený konsenzus u všech stran však panuje na samotném faktu, že jsou volby svátkem demokracie, jejím základním stavebním kamenem a naprosto nezbytným předpokladem. Žádný právoplatný volič tedy nesmí být z volebního procesu vyloučen kvůli geografické vzdálenosti od urny,“ napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová již v listopadu 2020.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

18:45 „Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

Ruská ekonomika už téměř tři roky čelí západním sankcím a řadu expertů nadále překvapuje, že sankce …