Volební zákon: Pekarová tlačí korespondenční hlasy. Už pro tyto volby

01.04.2021 11:23 | Zprávy

Potom, co Ústavní soud zrušil dvě klíčové pasáže volebního zákona, musí poslanci a senátoři najít shodu na novele volebního zákona. Podle Ústavy v této věci nelze Senát obejít. Poslanci a senátoři se shodli na tom, že Česko zůstane rozděleno do 14 volebních krajů. Spory se však vedou o tom, zda do zákona přidat možnost korespondenčního hlasování.

Volební zákon: Pekarová tlačí korespondenční hlasy. Už pro tyto volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

V České republice se po zásahu Ústavního soudu ČR musí změnit volební zákon. Poslanci a senátoři hledají shodu na novém mechanismu přepočítávání hlasů voličů na poslanecké mandáty. Stejně tak budou muset najít pro nová pravidla pro předvolební koalice. Jednání to není bezproblémové.

Jedním z kamenů úrazu může být zavedení korespondenčního hlasování do volebního zákona.

V některých zemích je korespondenční hlasování běžnou součástí politického života. Korespondenční hlasy ovlivnily jak volbu prezidenta v Rakousku, tak volbu prezidenta v USA. Za mořem hlasovalo v posledních prezidentských volbách korespondenční cestou přes 101 milionů voličů. V časech pandemie je to jedna z možností, jak omezit kontakty mezi lidmi.  

Korespondenční hlasování však provází také problémy. Bývalý prezident USA Donald Trump, který poslední volby prohrál, je označoval za „ukradené“ a argumentoval, že se v seznamech voličů objevila jména osob, které jsou již po smrti.  

V České republice patří k zastáncům korespondenčního hlasování politici TOP 09.

„Příběh amerických prezidentských voleb v posledních týdnech ukazuje, jak křehká může být demokracie i v zemích, kde by pokusy o její destabilizaci čekal málokdo. A je to právě stále úřadující prezident Trump, který se snaží zpochybnit legitimitu voleb a bere si přitom za rukojmí institut korespondenční volby. Přitom právě tento nástroj má velkou tradici v mnoha nejvyspělejších zemích světa. Je na čase, abychom ho vzali za svůj rovněž v České republice. Politika je soubojem ideologií, programů a vizí, kterými jednotlivé politické strany či hnutí přesvědčují své voliče. Přirozený konsenzus u všech stran však panuje na samotném faktu, že jsou volby svátkem demokracie, jejím základním stavebním kamenem a naprosto nezbytným předpokladem. Žádný právoplatný volič tedy nesmí být z volebního procesu vyloučen kvůli geografické vzdálenosti od urny,“ napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová již v listopadu 2020.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

19:45 Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

Premiér Petr Fiala se opakovaně pokouší přiživit na odlesku slávy fotbalových hvězd. Naposledy neodo…