Hrušínský v minulých dnech zveřejnil nový videoklip písně o svobodě s názvem „Až jednou“, jejíž text napsal dětský vězeň v Terezíně. K tomuto klipu herec také dodal, že je to zároveň i „vzkaz náckům, rasistům a grázlům, kteří se dnes v České republice už zase roztahují“. Ještě před pár lety by jej prý ani ve snu nenapadlo, že taková písnička může být znovu aktuální. „Že fašismus, nacismus a komunismus, prostě krutost, která číhá v každé totalitě, by se mohly vrátit,“ dodal.
Proč tomu tak je? Částečně viní i současnou hlavu státu. „Svým způsobem smekám před Milošem Zemanem. Starý muž, který se sotva udrží na nohou, dokázal probudit v polovině národa nejtemnější vlastnosti, které jsme doufali už nikdy v tomhle životě nespatřit,“ míní Hrušínský a poukázal na Zemanovo podněcování nenávisti ke vzdělaným lidem, k uprchlíkům, k Romům, k tělesně postiženým dětem, což připomíná metody, jimiž nacisté vzbuzovali nenávist k Židům.
Následně přišla řeč i na hru podle románu Timura Vermese Už je tady zas!. Hru o tom, že se Hitler probudí v berlínském parku v roce 2016 a stane se televizní hvězdou, kterou je možné najít v repertoáru. Podle Hrušínského je toto téma velmi silné a aktuální. „Zábavným způsobem varuje před totalitou, před ztrátou svobody, demokracie a před odklonem od civilizovaného světa,“ upřesnil.
Se vztyčeným ukazováčkem upozornil, že sice nyní nežijeme v totalitě, ale bývalý český prezident jezdí do Německa podporovat hnutí, které má blízko k neonacismu. A jeho syn zpochybňuje naši misi v Afghánistánu a pomáhá si lživými argumenty, a když českou vládu podporují extremisté. „To jde mráz po zádech,“ dodává. Na tuto hru prý diváci reagují bouřlivě, protože spontánně ve hře také nacházejí určité paralely k dnešku.
Hrušínskému nevadí, že jeho divadlo je proto spojeno s politikou. Považuje za přirozené mít právo říct ostrý politický názor na to, když někdo z vysokých ústavních činitelů dělá něco nepoctivého. Proč se ale ostře nevyjádřil k politice už v časech takzvané opoziční smlouvy mezi Zemanem a Klausem? Z té byl prý zklamaný, ale rozdíl byl v tom, že tenkrát se kradly pouze peníze. „Ty se dneska kradou také. Ale vládcům to už nestačí a kradou nám i svobodu. A svoboda je cennější než peníze,“ zdůraznil rozdíl mezi tenkrát a dnes.
Herec odmítá, že by svými politickými názory škodil svému divadlu, či odrazoval diváky, kteří jsou příznivci Zemana, Babiše nebo Okamury. Do divadel prý chodí v České republice asi pět procent obyvatelstva. Předpokládá tak, že mají určitou úroveň danou vzděláním nebo rodinnou výchovou. „Nemyslím, že právě ti jsou většinově z elektorátu Miloše Zemana. Je často plno,“ řekl a dodal, že by si spíše tipl, že dříve jejich divadlo někdo zlikviduje.
Zamyslel se také nad tím, co by na dnešní dobu říkal jeho otec. Zcela jistě by prý byl také zklamaný. Z Federálního shromáždění znal Miloše Zemana a považoval ho prý za inteligentního člověka. „Ale byl oklamán. Pan Zeman tenkrát předstíral, že je demokrat, dokonce horlivý zastánce Západu a sjednocené Evropy a později eura,“ uvedl a zmínil, že právě proto si jej jeho táta vážil.
Zkonkretizoval, co by jeho otci vadilo úplně nejvíce. Byl by to prý příklon k Rusku. „Rusové, kterým Zeman vrací vliv, mu těžce zkomplikovali život. Po osmašedesátém nemohl osm let točit filmy, nesměl do televize ani do rozhlasu,“ řekl Hrušínský.
Co se příklonu k Rusku týká, obrovskou roli zde podle herce hraje živá propaganda. Rusové v ní podle jeho slov vždycky byli mistři a s příchodem internetu ji dovedli k dokonalosti. Obává se, že když Rusové dokázali zmanipulovat část veřejného mínění v Británii, aby to nedokázali v České republice.
A nechápe například ani, že se podle něj ODS spojila s ParlamentnímiListy.cz. „ODS, která má v názvu slovo demokratická, se mohla spojit s vydavatelem Parlamentních listů, které jsou baštou proruské propagandy,“ dodal Huršínský.
Závěrem pak prozradil, jak by si v Česku přál prožít budoucí léta. Nechtěl by se prý probudit v zemi vyrvané z Evropské unie a NATO a obehnané znovu ostnatými dráty. „V zemi, kde političtí šmejdi děsí k smrti staré lidi vylhanými zprávami o uprchlících a dění na tomto světě,“ řekl a sdělil nakonec i své pocity provázející letošní osmičková výročí. Převažují u něj prý pocity zmaru, ale věří, že se z těchto zmarů ještě „vyhrabeme“.
- \Původní zdroj ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab