„Pane primátore Häuple, podal jsem vám ruku, dal jsem vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to vám tleskat nebudu,“ prohlásil v úterý Zeman. Vyzval také exstarostu, aby financování školy doporučil svému nástupci Michaelu Ludwigovi.
Häupl byl vídeňským starostou od listopadu 1994 do loňského května a Zeman mu v roce 2017 udělil Řád bílého lva.
Der Standard se školy dotázal, zda je prezidentovo tvrzení správné. Odpověď podle listu zněla, že škola od radnice za Häupla finanční podporu dostala.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně na Twitteru napsal, že Zeman obdržel informace o financování školy od české velvyslankyně Ivany Červenkové. Ta celou kauzu kolem Zemanova výroku v rozhovoru s ČTK označila za nedorozumění a vytržení z kontextu. Zdůraznila, že prezidentovi před setkáním stručně sdělila, že škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím ale podle svých slov na mysli systémové a pravidelné příspěvky.
Červenková s odkazem na ředitele školského spolku Karla Hanzla uvedla, že škola jednou, za posledních 30 let v roce 2009, dostala od spolkové země Vídeň příspěvek ve výši jednoho milionu eur na opravu a rekonstrukci budovy, která slouží jako gymnázium.
Zeman si za svůj projev ke krajanům vysloužil od části české opozice kritiku. Představitelé ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN hovořili o smutném obrázku a o chybějící moudrosti.
Kriticky se vyjádřil i ministr zahraničí Tomáš Petříček, který na Twitteru uvedl, že úkolem politiků je rozvíjet vztahy se sousedy, ne známkovat zahraniční politiky. „Komenského školu Vídeň podpořila částkou jeden milion eur (25,7 milionu korun), za to jí patří náš dík,“ uvedl šéf diplomacie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef