Nejznámějšímu slovenskému bojovníkovi MMA Attilu Véghovi se vymstilo jeho angažmá v prezidentských volbách, v nichž veřejně podpořil Petera Pellegriniho. Végh má na Instagramu přes 400 tisíc sledujících a svůj profil hojně využívá k propagaci různých značek a firem. Jednou z nich je dlouhodobě i Renault Slovakia, které se však jeho politická agitace nelíbila, a rozhodla se s ním proto obchodní spolupráci po prezidentských volbách ukončit.
Zastoupení francouzské automobilky na Slovensku se proto rozhodlo spolupráci ukončit. Végh o tomto kroku informoval na sociální síti. Rozhodnutí Renaultu se mu vůbec nelíbilo a označil ho za návrat komunismu.
„Dnes mi přišel e-mail, kterým mě jistá komerční značka ‚trestá‘ za to, že jsem při volbě prezidenta svobodně vyjádřil svůj soukromý politický názor a přesvědčení a myslel jsem si, že žijeme v zemi, kde se to dá svobodně vyjádřit...,“ uvedl Végh.
Zároveň zveřejnil komunikaci svého manažera se společností. Ta uvedla, že její pravidla nedovolují ambasadorům značky Renault být politicky aktivní. „Velký odpor se snesl na Attilu. Což se dalo ustát. Z mého pohledu nejde o respekt vůči jinému názoru. Ale o podporu strany, která lže a je křivá,“ napsal společnosti manažer Végha v e-mailu.
Česká senátorka Jana Zwyrtek Hamplová také coby advokátka jednání společnosti Renault odsoudila: „Renault porušil absolutně vše. Dala bych ho k soudu. Stojím na straně Atilly Végha. Postup Renaultu je skandální,“ konstatovala ve svém facebookovém příspěvku.
„Jde o porušení zákonů civilizované společnosti, zásady rovnosti, Listiny základních práv a svobod, o diskriminaci osoby z důvodu jejích politických názorů a návrat bolševických praktik v přímém přenosu. Dala bych Renault k soudu. Stojím jednoznačně odborně i osobně na straně Attily Végha. Kdyby žil v České republice, nabídla bych mu právní zastoupení. A to si pište, že bych si to užila,“ uvedla advokátka Zwyrtek Hamplová.
Vyjádření, že kvůli podpoře Pellegriniho nebude Renault s Véghem spolupracovat, připodobnila k podobným diskriminačním vyjádřením, jako jsou: „Jste křesťan, nebudeme s vámi spolupracovat.“ „Pronajímáte byt Romům, nebudeme s vámi spolupracovat.“ „Nebudeme vám dávat role ve filmu, protože jste podporovala Korčoka.“ „Nepřijmeme vás ke studiu, protože nejste ve správné politické straně.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská