Jméno Carola Rackete vám možná už nic neříká. Když se ale řekne kapitánka lodi Sea Watch 3, která v roce 2019 nelegálně zakotvila u italské Lampedusy a pokoušela se tak do EU propašovat nelegální migranty, možná si vybavíte více. Rackete je radikálně levicová aktivistka, která kromě otevření hranic pro ilegální migranty aktuálně též bojuje proti klimatickým změnám. Nedávno na sociální síti X ohlásila kandidaturu do Evropského parlamentu za německou levicově-progresivistickou stranu Die Linke.
V rozhovoru pro chorvatský levicový server Portal Novosti se Carola Rackete rozpovídala o své představě Evropy. Podle jejích slov je třeba současný europarlament proměnit, aby se více zasazoval o práva migrantů a boj proti změnám klimatu. Jádrem problému jsou podle ní „kapitalistické struktury“.
Pro budoucí lídryni německé Die Linke v eurovolbách jsou i němečtí Zelení málo radikální. „Buď budeme mít lidská práva a klimatickou spravedlnost, nebo předáme naše instituce extrémní pravici,“ míní s tím, že je třeba vytvořit antifašistickou alianci. Uvádí, že pro ni jako aktivistku nebylo snadné se rozhodnout, zda kandidaturu přijmout, ale cítí prý naléhavost v mnoha oblastech, které je nutno řešit. „Klimatická krize zesiluje neuvěřitelnou rychlostí,“ podotýká.
„Naléhavost je způsobena tím, že bude eskalovat sociální nespravedlnost i klimatická krize. Kromě toho jsme svědky rozsáhlých korporátních převzetí struktur ve většině evropských zemí. Po desetiletí za sebe lobbovaly korporace, společnosti napojené na fosilní paliva. Jde o automobilový průmysl, který je v Německu velmi silný, nebo průmyslové zemědělství,“ vypočítává německá aktivistka.
Cestou k radiální změně podle ní neuspokojivého stavu Evropy je prý v prvé řadě odstranění zájmů lobbistů z demokratických institucí. „To je samotný základ vedoucí k dosažení jakéhokoli zlepšení či stabilizace sociální situace a ekologické krize. Die Linke zde má silnější pozici než němečtí Zelení, kteří nejdou k jádru problému a tím jsou kapitalistické struktury. Je známo, že v rámci Evropy patří němečtí Zelní k nejkonzervativnějším,“ uvádí dále v rozhovoru pro chorvatský levicový portál.
Svoji kandidaturu do Evropského parlamentu podle svých slov Carola Rackete konzultovala s lidmi, kteří jsou „aktivní v sociálních hnutích“, z čehož vzešlo i téma volebního práva pro migranty.
„Mluvila jsem se spoustou lidí, kteří bojují za klimatickou spravedlnost v Německu, s aktivisty spojenými s hnutím kolem migrantů, ale také s těmi, kteří mají v Německu politický azyl. „Připomněli mi, že oni nemohou volit, protože v Německu máme asi 14 procent dospělé populace, která nemá německý pas. Jde o otázku demokratické legitimity. To je další postoj, který sdílím s Die Linke, která má nejprogresivnější návrh dát těmto lidem volební právo,“ popsala další svůj návrh Carola Rackete, která chce do europarlamentu přinést „progresivní změnu“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.