Vražda vlastního velvyslance a provokace v Sudetech. A pak to spustíme. Přesně před osmdesáti lety schválil Hitler plán útoku na ČSR

21.04.2018 11:45 | Zprávy

Přesně před 80 lety, 21. dubna 1938, stanovil Adolf Hitler svůj Zelený plán (Fall Grün). Na schůzce s vrchním velitelem Wehrmachtu Wilhelmem Keitelem stanovil bleskový útok německé armády na obsazení sousedních území. Píše o tom server České televize.

Vražda vlastního velvyslance a provokace v Sudetech. A pak to spustíme. Přesně před osmdesáti lety schválil Hitler plán útoku na ČSR
Foto: pevnosti.kvalitne.cz
Popisek: Signatáři mnichovské dohody

Svůj plán na rozdrcení republiky měl začít Adolf Hitler slovy o tom, že je jeho nezměnitelným rozhodnutím zničit v blízké budoucnosti vojensky Československo. Zelený plán nakonec realizován nebyl – místo něj přišla Mnichovská dohoda. První Hitlerův plán pro případ války s Československem podle serveru vznikl už v květnu 1935, kdy nesl název Schulung. 

  • Původní text ZDE.

Jak server uvádí, finální verze předpokládala nasazení pěti armád o síle 39 divizí. Část důstojníků však proti útočné válce vystupovala, neboť se domnívala, že třetí říše není na válečný konflikt připravena. I když se Hitler nepohodlných důstojníků zbavil, pochopil, že Západ nechce riskovat válečný střet kvůli Československu. 

Hitler tak dokonce vymyslel i záminku k útoku – vyvolat ji měli stoupenci Sudetoněmecké strany Konráda Henleina. Nepokoje, jež vypukly v září 1938, však byly za dva dny potlačeny. Nový útok se měl odehrát 30. září 1938, o den dříve však došlo k podpisu mnichovské dohody. 

Hitler pro útok plánoval i velmi údernou záminku. Vzhledem k tomu, že útok na Československo byl značně problematický, chtěl Hitler záminku, která by svět skutečně šokovala. Nacistický vůdce plánoval kombinaci dlouhodobého a značně medializovaného napadání německé minority v Sudetech, které měly vyprovokovat jednotky henleinovců, a šokující události. Počítalo se například z vraždou německého velvyslance, ze které by byli obviněni Češi.

V září 1938 nakonec plán využit nebyl, ale jeho první dlouhodobá fáze- zvyšování napětí v Sudetech- už od léta 1938 probíhala.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ na jihu Čech

20:29 A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ na jihu Čech

„Česnečka za 70 korun? Tu jsme doma dělávali, když bylo před výplatou.“ I takové komentáře jsme si v…