“Pravidelně si pročítám výroční zprávy BIS, které už dlouhou dobu poukazují na počet ruských agentů v České republice a na hrozby z jejich strany. Domnívám se, že Vrbětice jsou jedním z mnoha případů, který byl ukázán veřejnosti. Podobných způsobů vměšování, byť možná ne v takové silné míře, tady bylo víc. Od toho státy své tajné agenty mají,” uvažuje předseda Aliance pro budoucnost.
V současném globalizovaném světě podle něho nelze přehlédnout přehlédnout, že aktivita různých zpravodajských služeb po světě poslední roky může narůstat. “Zpravodajské služby ve všech ekonomicky mocných státech pracují, mají svá zadání monitorovat a provádět akce či rozbíjet struktury nepřátelských tajných sítí. Je třeba neustále tyto tendence hlídat a monitorovat stav rizika, aby s tím mohlo vedení státu příslušně nakládat,” míní Sehnal.
“Diplomatická reakce českého státu je otázkou zavedených pravidel. Snažím se vždycky hledět na kořen problému. Jestli česká strana vypověděla 18 diplomatů a ruská potom 20 českých, pak chápu zde nejde o adekvátní reakci. Tato událost by měla vést k tomu, aby vláda vyhodnotila a přehodnotila celý způsob nastavení zpravodajských služeb, aby fungovaly ještě efektivněji,” doporučuje politik.
Zajímavé je prý i načasování celé akce a její zveřejnění. “Z různých zdroj lze slyšet, že informace o zapojení ruských zpravodajců do akce Vrbětice kolovaly delší dobu a přišlo to zrovna teď, kdy se mluvilo o tendru na Dukovany a kdy je vyhrocena mezinárodní situace. V politice platí, že nic není náhoda. Jestliže k tomu výbuchu došlo před sedmi lety, musel být dán jasný důvod k tomu, aby vývoj celé kauzy směrem k Rusku vyšel najevo právě v tento okamžik,” uvažuje.
“Politika si vždycky určitým způsobem rozumí s byznysem. Hledáme-li politické důvody celé akce, pak hledejme i důvody byznysové. Komu to přináší prospěch? Jde pouze o partikulární prospěch vztažený k nějakému odvětví, jako například energetice a byla vytvořena bariéra veřejného mínění, anebo jsou ty důvody ještě výše? Je zde snaha znovu přetvořit vztahy mezi Amerikou a Ruskem? Není vyloučeno, že akce konané na území třetích států mohou být organizovány světovými mocnostmi, které si za kolbiště vyberou nějakou třetí zemi. Je zde mnoho otazníků a musíme pozorně sledovat, zda budoucí vývoj přinese uspokojivé odpovědi. Vždy se snažím rozluštit principy a jít k jádru věci. Uvidíme, zda se jednalo o útok pouze vůči České republice nebo tam byla vztahová hodnota k celému regionu a byli jsme pouze prostředkem, nikoli důvodem,” konstatuje Pavel Sehnal z Aliance pro budoucnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
Připravujete se na brzký konec v politice?
Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?
Další články z rubriky
16:59 „Je třeba napravit neúspěšnou politiku Bruselu.“ Bouřlivý summit Patriotů pro Evropu. Na stole novinka
Ve čtvrtek proběhl v Bruselu v rámci zasedání Evropské rady druhý summit evropské frakce Patrioti pr…
- 18:21 Štěpán Čábelka: Pozor na experty aneb Není vědec jako vědec
- 11:52 Tak si to pojďme vyzkoušet. Putin dal Západu mrazivý návrh
- 12:20 Za 1200 Kč můžete mít na své hrudi Otakara Foltýna
- 4:44 Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti
- 20:20 „Kde je Nutelák?“ Češi si v Německu vzpomněli na Fialu. Ne zrovna hezky