Všimly si tajné služby ve zběsilé honbě za ruskými a čínskými špiony této hrozby? Jaroslav Bašta popisuje údajné přípravy převratu na Ukrajině chystané v ČR

06.01.2019 7:11 | Zprávy

Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se v komentáři pro server První zprávy.cz zaměřuje na nejnovější zajímavé zprávy z Ukrajiny. Zajímalo by jej totiž, zda si naše tajné služby ve své zběsilé honbě za ruskými a čínskými špiony všímají i podobných rizikových jevů spjatých právě s touto zemí.

Všimly si tajné služby ve zběsilé honbě za ruskými a čínskými špiony této hrozby? Jaroslav Bašta popisuje údajné přípravy převratu na Ukrajině chystané v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Bašta připomíná, že ještě před koncem roku ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal zákon, který všem bývalým bojovníkům UPA (Ukrajinské povstalecké armády) přiznává statut válečných veteránů. Doposud se to týkalo jen těch, kteří bojovali nejen proti Rudé armádě (což byli všichni z UPA), ale také proti německým okupantům.

Veterány a bojovníky za svobodu Ukrajiny budou tedy také ti, kdož zůstali věrnými spojenci Wehrmachtu a jednotek SS až do konce války. „Ukrajinské příslušníky divize SS Galizien zákon výslovně nezmiňuje, avšak uvidíme, jaká bude praxe,“ píše Bašta s tím, že proti zákonu protestovala Ruská federace, Izrael a Polsko.

Západ jako takový mlčí ve všech řečech, jen český ministr zahraničí Tomáš Petříček prohlásil, že jde o ukrajinskou vnitřní záležitost. Podle Bašty ale rozhodně nejde. „Jedná se o první pokus zásadně revidovat výsledky II. světové války, změnit pohled na dějiny. Čiré zlo již není nacismus a Hitlerovo Německo, ale bývalý Sovětský svaz a dnešní Ruská federace,“ zdůrazňuje bývalý diplomat na Ukrajině.

Pokračuje s tím, že dobří hoši přece bojovali proti SSSR. A to, že byli spojenci, případně příslušníci jednotek SS, pachateli těch nejstrašnějších válečných zločinů, „demokratický“ Západ a zejména Evropská unie považuje jen za drobnou vadu, o které se nemluví. „My přece potřebujeme spojence ochotné bojovat proti Rusku dnes, což ukrajinští (neo)nacisté alespoň verbálně slibují,“ píše Bašta.

Jejich pochodňový průvod v Kyjevě při oslavě narozenin Stefana Bandery byl prý připomínkou toho, že historie se občas pohybuje v bludném kruhu kvůli politice dvojího metru a dvojích standardů. „Pro Brusel je protiruská orientace Ukrajiny zárukou demokracie. Pro pana ministra Petříčka také,“ připomíná.

Poslední zajímavá zpráva z Ukrajiny se objevila v pátek. Baštu zaujala, protože se přímo týká České republiky. Ukrajinská tajná služba SBU začala prý vyšetřovat pokus o státní převrat v Kyjevě, ke kterému došlo v květnu loňského roku v Čechách. Na blíže neurčeném místě u nás se sešel První národní ukrajinský kongres (PNUK), který označil Vrchní radu, Generální prokuraturu a Ministerstvo vnitra Ukrajiny za nezákonné a zločinecké organizace.

„Proto se rozhodl vytvořit vlastní soud ‚Ukrajinský lidový tribunál‘, jehož rozsudky bude realizovat zvláštní zpravodajská služba nazvaná ‚Tajné exekuce‘. Kongres vyzval k vytvoření ‚Ukrajinské lidové armády‘ sestávající z pěti legií, která provede státní převrat a bude bojovat proti policii a Národní gardě,“ upřesnil Bašta a zmínil, že vybrali také svého prezidentského kandidáta Ivana Bubenčíka, kterého krátce předtím podmínečně propustili z vězení.

„Bubenčík byl známá postava Majdanu v roce 2014 a je důvodně podezřelý z toho, že zastřelil dva velitele policejního útvaru Berkut. A patřil k osobám, které rozpoutali masakr, jež vedl k pádu prezidenta Janukovyče,“ připomíná Bašta a dodává, že kongres organizoval jistý Rustam Tašbajev, jehož v roce 2015 SBU vyhostila z Ukrajiny, kvůli akci Majdan 3. 0. Takže nejenom Nadija Savčenková se snažila o státní převrat.

„SBU považuje zasedání Prvního národního ukrajinského kongresu za pokus o založení teroristické organizace. „Docela by mě zajímalo, zda si naše tajné služby ve své zběsilé honbě za ruskými a čínskými špiony všímají i podobných rizikových jevů,“ uzavírá Bašta.

  • Původní text ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…