Jan Jandourek ve svém textu pro internetový deník FORUM 24 podrobně popisuje reakce různých politických postav a veřejnosti na opětovný nástup Donalda Trumpa do Bílého domu. Novinář se zaměřuje i na samotné příznivce amerického prezidenta Trumpa, vyčítá jim zejména, že oslavují Trumpa, aniž jim vadí jeho pokus o „volební podvod“ a snaha o „udržení se u moci v rozporu s ústavou“. „Pokud na to někdo poukáže, dozvíme se, že ‚libtardi‘ a ‚lepšolidi‘ a ‚morální majáci‘ kvičí. Zdá se, že místo nového světového řádu nastane spíše velký světový neřád, kdy podvod a lež budou normou,“ píše Jandourek.
Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?Anketa
Dále v textu kritizuje glosu bývalého prezidenta České republiky Václava Klause pro Institut Václava Klause, v němž Klaus rozporoval vyjádření amerického ekonoma Josepha Stiglitze. Ekonom Stiglitz si podle Jandourka „dovolil napsat cosi o nebezpečí Trumpovy a Muskovy ekonomiky a pan profesor nesouhlasně podtrhuje a pozvedá obočí“, zdůrazňuje Jandourek Klausův nesouhlas s názorem, že Trump „obhajuje rentiérský kapitalismus, který je vhodný jen pro Muska a další bilionáře“.
„Že je Trumpova výhra dalším stadiem oligarchizace politiky, je ale fakt a Klaus s tím nic nenadělá,“ odporuje bývalému prezidentovi novinář Jandourek.
„Uchopení moci podvodníkem“ podle Jandourka nevadí ani Josefu Mašínovi, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovořil o sekretářích, kteří by podle něj mohli v Trumpově administrativě hrát významnou roli. Jmenovitě Mašín hovořil o jmenování Petea Hegsetha za ministerstvo obrany, Pam Bondiovou za ministerstvo spravedlnosti, Kashe Patela za Federální úřad pro vyšetřování (FBI), Johna Ratcliffa za Ústřední zpravodajskou službu (CIA) a ředitelku národní rozvědky, bývalou demokratickou členku Kongresu a kandidátku na prezidentku za Demokratickou stranu Tulsi Gabbardovou. Jandourek k tomuto listu dodává, že „v soudných lidech“ tato jména vzbuzují hrůzu.
V textu pak Jandourek odkazuje na komentář amerického historika Timothyho Snydera, který se k několika z výše zmíněných jmen vyjádřil. Psal například o nadměrném užívání alkoholu a nekompetentnosti Petea Hegsetha a o nedostatečné kvalifikaci Tulsi Gabbardové. „Lze pokračovat, ale jako ukázka toho, kdo má podle Mašína být nápomocen ‚při očistě zkorumpované Bidenovy administrativy‘, to snad stačí,“ dodává ke vznikající Trumpově administrativě český novinář.
Podle Jandourka se Daniel Sterzik, píšící pod pseudonymem Vidlák, těší na možnosti, které se otevřou za nových politických poměrů po Trumpově nástupu. Vidlák předvídá, že Český rozhlas by měl změnit rétoriku, neboť jeho pozice může být ohrožena v důsledku změn, které přinesl Trump. Jandourek popisuje Vidlákovy názory jako blouznění osoby, která by mohla být vnímána jako psaná z kremelského sklepení, avšak reálně píše ve stínu české politické cenzury a údajného ohrožení svobody slova.
Dále Jandourek referuje o bývalém tiskovém mluvčím Václava Klause Petru Hájkovi, který Trumpův nástup podle Jandourka vidí jako duchovní převrat a přirovnává Západ k velké věznici s novým ředitelem.
Jandourek také cituje Viktora Orbána, který ve svém prohlášení na Facebooku hovoří o potřebě vytlačit Američany z Bruselu po Trumpově vítězství, což by zabránilo prosazování politiky amerických demokratů v Evropě. Orbán tvrdí, že bruselští úředníci a poslanci Evropského parlamentu jsou podplaceni Sorosovou sítí, a volá po radikálních opatřeních proti této „skandální situaci“.
„Po tom volá Orbán, hlava maďarské kleptokracie,“ píše ironicky Jandourek.
Nakonec Jandourek zmiňuje Lubomíra Zaorálka (SOCDEM), který podle jeho názoru mezi „explozemi infantilního i potměšilého trumpismu“ působí jako střízlivý myslitel, když se zamýšlel nad chováním Donalda Trumpa.
Podle Jandourka je zásadní kritérium pro hodnocení politické integrity jasné. Píše, že ti, kteří jsou spokojeni s politickým lídrem, jenž manipuloval s výsledky voleb, vyhrožoval kvůli získání hlasů a nezakročil proti davu útočícímu na Kapitol, by neměli mluvit o demokracii a svobodě. Jandourek zdůrazňuje, že takoví lidé buď nerozumějí základním principům demokracie, nebo pro ně tyto principy nejsou důležité. „Že je takových lidí dost, na věci nic nemění,“ dodává Jandourek v závěru textu, v němž zkritizoval nejen samotného Trumpa, ale de facto i jeho voliče a sympatizanty.
Trumpa ovšem nedávno pochválil i Pavel Šafr, šéfredaktor internetového deníku Forum 24, pro které Jandourek svůj text napsal. Uchvátil ho Trumpův „mimořádný“ inaugurační projev. „Nesouhlasil jsem se vším, ale ten projev byl struhující a světová progresivní úderka si tenhle výprask zasloužila,“ uvedl na sociální síti X.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová