Wolfgang Kubicki (*1952) je členem dolní komory německého parlamentu s přestávkami od roku 1990. A ze své pozice oznámil, kdy by Němcko mělo poslat svou pozemní armádu na Ukrajinu. Podle zkušeného politika by se tak mělo stát za situace, že Rusko použije jaderné zbraně.
„Použití jaderných zbraní v Evropě jadernou mocností má zcela jiné výzvy,“ řekl politik FDP. „Musíme se zabývat otázkou, zda se vlastně musíme k Rusku chovat jinak nejen ekonomicky, ale i vojensky,“ poznamenal Kubicki s tím, že v případě ruského jaderného úderu by byly na stole všeho všudy dvě možnosti. Buď se Ukrajina okamžitě vzdá, nebo Francouzi, ale i Němci pošlou své vojáky bránící se zemi na pomoc.
V případě použití ruské taktické jaderné zbraně se podle Kubického rozdělí i německá společnost.
„Potom polovina německé populace řekne: Na Ukrajinu už nebudeme dodávat zbraně, protože nechceme být terčem ruského jaderného útoku. Druhá polovina řekne: Teď se musíme masivně zapojit, protože nemůžeme dovolit, aby byla Ukrajina takto zmasakrována.“
Podle Kubického je třeba zvolit druhou z těchto možností. Kubicki zdůraznil, že Putin a ruský generální štáb musejí dostat v koordinaci Němců, Francouzů, Britů a Američanů na srozuměnou, že toto by znamenalo překročení červených linií, po kterých přejde Západ k pádné odpovědi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.