Česko předsedá Radě EU od července do konce prosince. Poté předsednictví převezme Švédsko.
V Praze se letos konalo 14 vrcholných akcí v podobě ministerských zasedání neformálních rad, na Pražském hradě se uskutečnil neformální summit Evropské rady i historicky první zasedání Evropského politického společenství, jehož se zúčastnili zástupci 43 zemí. V Česku se konalo také jednání vlády s kolegiem Evropské komise a dále s vedením Evropského parlamentu. V roce 2009 se podle webu Euroskop uskutečnilo 31 vrcholných akcí, z toho sedm summitů.
Celkově se v České republice letos konalo přes 300 akcí, z toho 273 v Praze. Jednalo se o konference, zasedání vrchních ředitelů či neformálních pracovních skupin. V Bruselu proběhlo přes 1600 oficiálních jednání. Nad rámec plánů svolalo české předsednictví šest mimořádných ministerských rad – pět k energetice a jednu k justici a vnitru.
Státní správa byla pro letošní předsednictví posílena o 228 pracovníků, z toho bylo 69 diplomatů ve Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu. Celkem bylo ve Stálém zastoupení ČR v Bruselu zhruba 270 pracovníků, a to diplomatů, expertů z unijních institucí či stážistů. Do předsednictví se napříč státní správou zapojilo celkem 2000 úředníků.
Podle Euroskopu působilo při předchozím českém předsednictví ve Stálém zastoupení ČR v Bruselu 146 diplomatů, celkem se do něj zapojilo 1500 úředníků.
Srovnatelný byl počet akreditovaných novinářů, letos přišlo 3728 žádostí. Říjnový summit na Pražském hradě pokrývalo 1138 žurnalistů.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.