Česko předsedá Radě EU od července do konce prosince. Poté předsednictví převezme Švédsko.
V Praze se letos konalo 14 vrcholných akcí v podobě ministerských zasedání neformálních rad, na Pražském hradě se uskutečnil neformální summit Evropské rady i historicky první zasedání Evropského politického společenství, jehož se zúčastnili zástupci 43 zemí. V Česku se konalo také jednání vlády s kolegiem Evropské komise a dále s vedením Evropského parlamentu. V roce 2009 se podle webu Euroskop uskutečnilo 31 vrcholných akcí, z toho sedm summitů.
Celkově se v České republice letos konalo přes 300 akcí, z toho 273 v Praze. Jednalo se o konference, zasedání vrchních ředitelů či neformálních pracovních skupin. V Bruselu proběhlo přes 1600 oficiálních jednání. Nad rámec plánů svolalo české předsednictví šest mimořádných ministerských rad – pět k energetice a jednu k justici a vnitru.
Státní správa byla pro letošní předsednictví posílena o 228 pracovníků, z toho bylo 69 diplomatů ve Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu. Celkem bylo ve Stálém zastoupení ČR v Bruselu zhruba 270 pracovníků, a to diplomatů, expertů z unijních institucí či stážistů. Do předsednictví se napříč státní správou zapojilo celkem 2000 úředníků.
Podle Euroskopu působilo při předchozím českém předsednictví ve Stálém zastoupení ČR v Bruselu 146 diplomatů, celkem se do něj zapojilo 1500 úředníků.
Srovnatelný byl počet akreditovaných novinářů, letos přišlo 3728 žádostí. Říjnový summit na Pražském hradě pokrývalo 1138 žurnalistů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.