Zdá se, že Ukrajinci s úspěchem využili starý protiletecký systém S-200, s jehož pomocí sestřelili ruský strategický bombardér dlouhého doletu Tu-22M3. O ukrajinském úspěchu informoval server Kyiv Independent. Systém S-200 Sovětský svaz vyvíjel od roku 1958. Do výzbroje byl nasazen v roce 1967. Podle ukrajinské strany dostaly osádky bombardérů Tu-22M3 vzkaz, že jejich vytrvalé útoky na ukrajinské civilisty nemusejí zůstat nepotrestány.
Ukrajinci oficiálně systém S-200 používali do roku 2013, kdy jej vyřadili. Nedostatek munice však podle všeho Ukrajince dovedl k revitalizaci starých systémů. Další možností je, že Ukrajinci tyto starší systémy dostali od některého ze svých partnerů. Možná z Polska, možná z Bulharska, kde za časů studené války systém S-200 také využívali.
Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že letadlo havarovalo kvůli „technické poruše“ při návratu na svou základnu. Kyiv Independent nemohl ruské tvrzení ověřit.
Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že „přeměněné“ rakety S-200 byly v minulosti sestřeleny nad oblastmi Rostov, Kursk a Kaluga a také nad okupovaným Krymem.
Poté, co americká Sněmovna reprezentantů schválila balíček vojenské pomoci Ukrajině, už možná obránci nebudou nuceni využívat takto staré zbraně. Ale co přesně se v dolní komoře Kongresu stalo, že balíček po mnoha měsících tahanic prošel?
Profesor strategických studií na Univerzitě v St. Andrews ve Skotsku Phillips P. OBrien v analýze pro server Kyiv Post napsal, že dnes opoziční republikány do značné míry ovládá exprezident Donald Trump, který se stavěl proti schválení americké pomoci Ukrajině, ale před pár dny se prý něco změnilo.
Klíčovou postavou byl prý předseda dolní komory Mike Johnson.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.