Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na půdě OSN volá po dalším důrazném odsouzení Ruska po jeho útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
„Očekáváme silnou reakci světa na dnešní ruský teror. Očekáváme reakci partnerů. Očekáváme reakci přátel - nikoliv jen pozorovatelů. Očekáváme reakci všech, kteří skutečně uznávají Chartu OSN,“ pronesl Zelenskyj v projevu ke členům Rady bezpečnosti OSN.
Poté zdůraznil, že Ukrajina už světu představila desetibodový mírový plán, který podle názoru prezidenta dokáže zajistit mír na celém světě.
„V reakci na naši mírovou formuli Rusko následuje kroky své formule teroru. Hned druhý den poté, co jsem na summitu G19 v Indonésii navrhl ukrajinskou mírovou formuli, jsme obdrželi deset ruských raket na každý bod mírové formule. Údery pokračovaly. Osvobodili jsme Cherson - a jakmile odtud ruská armáda utekla, začala toto město metodicky ničit. Údery dopadaly každý den,“ upozornil ukrajinský prezident.
„Tuto noc - další raketový útok na Záporoží, na nemocnici - na budovy, kde se nacházela porodnice. Ruští teroristé připravili o život dítě - dítěti byly dva dny, když ho zabila ruská raketa! A pak znovu - mrtví, mrtví, desítky zraněných. Ve městě Vyšhorod byl dnes odpoledne zasažen obytný dům, 35 lidí bylo zraněno, 4 byli zabiti. To je jeden z hlavních bodů ruského vzorce teroru - rakety,“ pokračoval Zelenskyj.
Upozornil, že po dopadech ruských raket přišla o elektřinu nejen města na Ukrajině, ale také sousední Moldavsko. Bez elektřiny a bez možnosti topit budou kvůli ruským agresorům miliony lidí a to podle Zelenského nelze nechat bez povšimnutí.
„Energetický teror je obdobou použití zbraní hromadného ničení. Když je venku teplota pod nulou a desítky milionů lidí zůstávají bez elektřiny, tepla a vody v důsledku zásahů ruských raket na energetická zařízení, jedná se o zjevný zločin proti lidskosti,“ pravil ukrajinský prezident.
A hned důrazně pokračoval.
„Dámy a pánové! Jsou mezi vámi představitelé státu, který světu nenabízí nic jiného než teror, destabilizaci a dezinformace. Žádné ruské vzorce nic jiného nepředpokládají. A proto znovu zdůrazňuji - je čas podpořit ukrajinskou mírovou formuli! Ve světě už nesmí zůstat žádná příležitost pro páchání teroru!“
A jako již mnohokrát předtím, požádal země svobodného světa o další prostředky protivzdušné ochrany, jelikož teď už z hlediska Zelenského nelze tvrdit, že po ruských teroristických akcích netrpí ukrajinští civilisté.
„Rusko se již dlouho snaží udělat z Rady bezpečnosti OSN platformu pro řečnění. Rada bezpečnosti však byla vytvořena jako nejmocnější světová platforma pro rozhodování a jednání. To můžeme prokázat. Rada bezpečnosti by měla poskytnout jasné hodnocení akcí teroristického státu v souladu s kapitolou sedm Charty OSN. Ukrajina navrhuje, aby Rada bezpečnosti přijala takovou rezoluci, která by odsoudila všechny formy energetického teroru. Uvidíme, zda někdo na světě bude moci spolu s Ruskem říci, že teror proti civilistům je údajně dobrá věc,“ žádal ukrajinský prezident.
Zelenskyj je také přesvědčen, že je třeba vyřešit svého druhu patovou situaci, při které Ruská federace jako člen Rady bezpečnosti OSN může spolurozhodovat o reakci světového společenství na hrůzy, které sama rozpoutala.
„Je nesmysl, že právo veta je vyhrazeno tomu, kdo vede zločinnou válku. Je třeba vyvést svět z této slepé uličky. Lze toho dosáhnout. Svět by neměl být rukojmím jednoho mezinárodního teroristy,“ řekl důrazně ukrajinský prezident s tím, že teď je na dalších členech Rady bezpečnosti OSN, jak se k Rusku postaví.
Pak už přidal jen tradiční rozloučení v podobě zvolání „sláva Ukrajině“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp