V exkluzivním průzkumu se k otázce tzv. Brexitu vyjadřovalo na 2 000 lidí, přičemž 55 procent lidí by odchod Velké Británie z EU uvítalo. Je to o čtyři procentní body víc než v dubnu, kdy deník zveřejnil obdobný průzkum. Setrvání Spojeného království v EU by přivítalo 45 procent lidí, což je o čtyři procentní body méně než v dubnu. The Independent zveřejňuje tyto průzkumy už rok a není bez zajímavosti, že první průzkum vypadal přesně obráceně. Před rokem bylo setrvání v EU nakloněno 55 procent lidí, zatímco odchod Velké Británie požadovalo 45 procent občanů.
Konečný výsledek by mohla výrazně ovlivnit volební účast. Průzkumy totiž také naznačují, že stoupenci odchodu z EU jsou odhodláni dorazit k volebním urnám, zatímco stoupenci setrvání v EU častěji váhají. Až 78 procent stoupenců Brexitu říká, že rozhodně půjde volit. Na stejnou otázku shodně odpovídá jen 66 procent lidí, kteří si přejí, aby Velká Británie zůstala součástí EU.
Lidé jsou si vědomi toho, že odchod z EU s sebou ponese ekonomická rizika, ale považují za důležitější, že se podaří omezit proud imigrantů do Velké Británie. Mezi migranty přitom nepočítají jen Syřany, ale i Čechy a Slováky.
Stojí za pozornost, že počet stoupenců odchodu z EU roste s věkem. Zatímco ve skupině 18 až 24 let žádá až 70 procent lidí, aby Británie zůstala součástí EU, občané starší pětapadesáti let si v 64 procentech přejí odchod Británie z EU. Starší lidé jsou navíc odhodláni jít volit. Deklaruje to až 80 procent z nich. U nejmladších voličů tutéž ochotu vyjadřuje jen 56 procent.
Nejvíc příznivců setrvání v EU najdeme ve Skotsku – až 60 procent, v Londýně je to jen 44 procent. Zvláštní je, že mezi obyvateli hlavního města panuje vůbec nejmenší ochota dorazit k volbám z celého království. Pevné rozhodnutí jít volit deklarovalo jen 66 procent lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp