Vymýcení Hamásu a co přijde zřejmě po něm? Arabista varuje

06.11.2023 18:40 | Monitoring

Publicista a arabista Zdeněk Müller tvrdí, že na konfliktu mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás je patrné, že součástí válek je stále tvrdší komunikační válka. „Potvrzuje se, že první obětí ozbrojených střetů bývá pravda,“ říká Müller s tím, že Hamás se snaží svět přesvědčit o tom, že Izrael cíleně zabíjí palestinské civilisty. Izrael se ale podle Müllera jen brání po hrůzném útoku ze 7. října, který je pro Izraelce jako 11. září pro Američany.

Vymýcení Hamásu a co přijde zřejmě po něm? Arabista varuje
Foto: z internetu
Popisek: bombardování Gazy

Müller ve svém komentáři dává aktuální izraelsko-palestinský konflikt do historických souvislostí a dodává, že ani porážka Hamásu nevyřeší vzájemnou nevraživost, která panuje od roku 1948. Zatímco Izrael se brání po napadení teroristy z Hamásu, ti se snaží svět přesvědčit, že bojují za svoji svobodu, civilisty zabili omylem a je to Izrael, kdo záměrně zabíjí Palestince.

„Co se děje v Gaze? Izraelská armáda postupuje a operace s cílem osvobodit rukojmí a zničit Hamás neutuchá. Slyšíme silná, často protichůdná slova. Někdo říká sebeobrana, jiný pomsta, další etnická čistka. Komunikační válka je v plném proudu a potvrzuje se, že první obětí ozbrojených střetů bývá pravda,“ má jasno Müller.

„Izraelským cílem, jak víme, je vykořenit Hamás. Civilní oběti takové operace jsou bolestné, ale vyhnout se jim zcela nelze. Humanitární obavy jsou namístě, ale zároveň nelze vyloučit, že nahrávají Hamásu. Toto uskupení cynicky buduje svá bojová centra pod nemocnicemi. Neváhá přitom stavět na odiv ty nejděsivější záběry následků intenzivního bombardování. Televize Al-Džazíra jimi následně nepřetržitě živí protiizraelské a protizápadní emoce v arabském světě,“ všímá si Müller.

Jenže arabský svět kupodivu zcela přehlíží činy Hamásu, který aktuální válku rozpoutal barbarským útokem na izraelské civilisty. „Den 7. října vystavil izraelskou mentalitu hrůznému šoku. Ale palestinská ani arabská strana to neberou v úvahu. Bomby dopadající na Gaze se stavějí naroveň útoku Hamásu, ba se vydávají za teror ještě horšího zrna. Ožívají vzpomínky na exodus a vyhánění Palestinců a Nakbu, katastrofu z roku 1948. Obyvatelstvo Gazy je z velké části tvořeno uprchlickou populací nebo se do role obětí historie rádo staví. Obě znepřátelené strany si chovají svůj vlastní rámec odkazů a referencí a pěstují si svou vlastní paměť, v níž pro protivníka není místa. Brát v úvahu vzpomínky a pocity druhých se nepěstuje. V atmosféře emocí a slovní války má objektivita minimální šanci,“ vysvětluje Müller, že příměří obou znesvářených stran je těžko představitelné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

4:40 Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

Nechuť k novému trestnímu paragrafu o neoprávněné činnosti pro cizí moc v Senátu podle zjištění Parl…