„Šíří se tu nějaké konspirace a dezinformace, že vakcinologie je jakási věda. No není, žádný takový vědní obor neexistuje.
To jen lékaři, kteří fandí preventivnímu podávání vakcín, si říkají vznešeně vakcinologové, klidně by si mohli říkat vakcinátoři nebo nějak podobně,“ upozornil Kovařík na svém facebooku.
Argumentuje také tím, že v informačním prostoru je termín „vakcinologie“ spojován především s časopisem České vakcinologické společnosti, jejíž název odvozuje na neexistující vědu. „Jediné, co v informačním prostoru pod pojmem ‚Vakcinologie‘ je k nalezení, tak časopis České vakcinologické společnosti, která svůj název odvozuje od neexistující vědy. Pokud budete hledat pojem ‚Vaccinology‘, nenajdete vůbec nic jiného, než že na to, aby se někdo stal vakcinologem si může udělat kurz, protože na magisterské úrovni se to studovat nedá. Ono ani není co studovat,“ upozornil veterinář.
„Neznamená to, že nikdo v oboru vývoje vakcín nedělá výzkum nebo jako zaměstnanec pracoviště, které se aplikací vakcín zabývá (což je i každý praktik), nedělá lidem do prdýlek další minidírky,“ dodal.
Narativ o vakcinologii by podle Kovaříka měl zmizet z veřejného prostotu: „Už jen z toho důvodu, že vakcinologové o imunizaci jako takové vědí leda tak velké kulové, jak v blízké minulosti a v současnosti opakovaně dokazují v každém svém vyjádření. Aspoň ti, které znám z veřejného prostoru,“ dodává s tím, že zná spousty veterinářů, co v životě aplikovali miliony dávek vakcíny nebo takové hromadné vakcinace dokonce řídili a nikoho z nich by ani ve snu nenapadlo říkat si veterinární vakcinolog.
Na to poukázala také novinářka a členka Rady České tiskové kanceláře Angelika Bazalová. „Vakcinolog neznamená nic. Je to něco jako terapeut veřejného prostoru nebo kosmetička podlahových krytin. Vakcinolog si můžu říkat i já nebo kdokoliv z vás. Lékařské specializace jsou přesně vyjmenované v zákoně 95/2004. Základními jsou tyto kmeny: anesteziologický, dermatovenerologický, gynekologicko-porodnický, hygienicko-epidemiologický, chirurgický, interní, kardiochirurgický, maxilofaciálněchirurgický, neurochirurgický, neurologický, oftalmologický, ortopedický, otorinolaryngologický, patologický, pediatrický, psychiatrický, radiologický, urologický a všeobecné praktické lékařství,“ přiblížila.
K tomu, abyste se mohli označovat za vyjmenovaného lékaře – specialistu, musíte mít patřičné vzdělání a zkoušky. To, zda někdo nezneužívá v zákoně vyjmenovaných specializací, má hlídat Lékařská komora.
V kontextu toho Bazalová informovala, jak dopadla její korespondence s vedením České lékařské komory na téma „lžipatolog“ Šrámek, předseda spolku Sisyfos. „Na ČLK jsem se již před prázdninami obrátila s dotazem, zda zakročí, když se MUDr. Šrámek označuje jako patolog, ačkoliv příslušné zkoušky nesložil. Což jsem doložila sdělením, které jsem obdržela z Ministerstva zdravotnictví. Lékařská komora má jednat v zájmu pacientů, občanů i lékařů samotných, kteří si nemohou nechat líbit, že se v zákoně vyjmenovanou medicínskou specializací prezentuje kdejaký jouda.
Mezi námi, divím se Šrámkovi, že si raději neříká vakcinolog, protože tak by si říkat mohl a navíc mezi vakcinology, jak víme, je joudů docela dost, takže tam se to schová. Zásadní dovednost, která je k této ‚specializaci‘ třeba, je totiž schopnost utrácet sponzorské dary farmaceutických firem,“ uvedla Bazalová.
Nikoho z lékařské komory to prý ale nezajímá. „Nikdo se neozval, nikdo nic neřešil. A Šrámek si dál píše, že je patolog, přičemž na níže uvedené stránce visí dva řádky pod předsedou Lékařské Komory Milanem Kubkem. Takže Kubek de facto tohoto podvodníka kryje. Upozornila jsem na to. Víc dělat nemůžu,“ uzavřela Bazalová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská