Výroči bombardování Plzně spojenci. Tisícovku obětí přišlo uctít jen pár důchodců

16.04.2016 6:16 | Zprávy

Pietní akt, připomínající první spojenecké bombardování Plzně, při kterém zahynula tisícovka obyvatel, si připomnělo kolem třiceti členů Svazu bojovníků za svobodu a komunistů v Plzni-na Doubravce. V bývalé konzervatoři, která je již několik let opuštěna, je umístěna pamětní deska na vzpomínku za zahynulou celou třídu – 38 dětí a učitelku. Kromě komunistických zastupitelů se akce nezúčastnil nikdo jak z obvodu, města či krajského úřadu.

Výroči bombardování Plzně spojenci. Tisícovku obětí přišlo uctít jen pár důchodců
Foto: Archiv
Popisek: Německý tank Tiger

„V dubnu 1945, kdy Rusové postupovali k Berlínu a Američané to neměli daleko do Chebu, zažila Plzeň své nejhorší válečné dny. V závěru války se město stalo cílem spojeneckého bombarodvání,“ uvedla na začátku krátkého pitního aktu Hana Vočadlová.

Noc se změnila v den

„Dne 17. dubna 1945 přišel první velký nálet. Z 16. na 17. dubna to byl britský nálet. Tuto noc se nad Plzní objevilo 222 bombardérů typu Lancaster. Nejprve označily cíle barevně hořícími pumami. Podle výpovědi pamětníků se noc změnila v den. Ve vzniklé záři bylo prý možné číst noviny. Během 17 minut shodily spojenecké letouny 891 trhavých a 4 tuny zápalných bomb.“ Kromě nádraží bombardovaly část obytné čtvrti Doubravky, Roudné, celou Jatečnou kolonii a také Plzeňské pivovary, uvedla dále Vočadlová. „Bilance náletů byla hrozivá. Obětí bylo kolem jednoho tisíce, zbořeno bylo 120 domů, těžce poškozeno dalších 154. Památku dětí, které při tomto bombardování zahynuly, připomíná pamětní deska v chodbě konzervatoře a lípa, vysazená v Habrmanově parku, která nese jméno paní učitelky – Květa.“


(Foto: Václav Fiala)

Připomínat a zase připomínat!

„Ani na takové oběti druhé světové války by se nemělo zapomínat,“ pokačovala dále. „ Amerických a britských vojáků, které Plzeň jako své osvoboditele oslavuje, zahynulo při postupu našim územím mnohem méně, než v jeden jediný okamžik našich civilistů. Vzhledem k časovému odstupu ubývá pamětníků těchto událostí.“

Podle přítomných je potřeba, aby se mladá generace, která nepoznala válečné útrapy, seznamovala s minulostí, uvědomovala si, co a proč se stalo. „Jak křehké je něco, co se nazývá mír a že válka je neskutečně krutá a člověk nemá tisíce životů, jako je to v různých poítačových hrách. Skutečný život se nedá jako počítač restartovat a pustit znovu. Je potřeba vychovávat a vzdělávat mladou generaci tak, aby nebyla k událostem kolem sebe netečná.“ Bude prý záležet jenom na ní, jaký život sobě a dalším generacím připraví. „Zdá se totiž až absurdní, že dnes existují lidé, kteří se domnívají, že způsob, jak řešit problémy současného světa, je válka. O tom nás přesvědčují desetitisíce utečenců z oblastí, kde válečné události probíhají. Je přímo nepochopitelné, že v dnešní době jsou prezentovány nápady, aby ve jménu demokracie a ochrany lidských práv bylo použito moderních zbraní, včetně jaderných,“ ukončila svůj projev Vočadková.

Po minutě ticha pak několik přítomných položilo k desce květiny se stuhami a akce byla ukončena.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

10:43 Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že buď Ukrajina vstoupí do NATO, nebo se vrátí k …