Zastánci České televize, tedy ti, jimž nadmíru vyhovuje její vysílání i způsob, jakým podává divákům zpravodajství, podepisují petici, která vyzývá, abychom bránili média veřejné služby. Píší v ní, že jsou v ohrožení, že jsou atakována politiky a jejich přívrženci. Proti této petici podporované především lidmi, kteří jsou tím či oním způsobem napojeni na televizi z Kavčích hor, se zformovali názoroví odpůrci kolem petice s názvem „Vraťme veřejnoprávní média jejich koncesionářům!“ Podle nich se obránci a obhájci ČT snaží svou akcí zakrýt své skutečné ambice, totiž naprosté a zákonem potvrzené ovládnutí veřejnoprávních médií, tzn. především veřejných prostředků.
Vedle této petiční přetlačované poměřují své síly ve věci veřejnoprávního média také zákonodárci. V Poslanecké sněmovně totiž už docela dlouho leží neschválené výroční zprávy České televize za roky 2016, 2017 i 2018, přičemž za první dva uvedené roky se to týká jak zpráv o hospodaření, tak i o činnosti ČT. V té souvislosti stojí za to připomenout si znění paragrafu 6 odstavce 3 Zákona o České televizi, který o Radě České televize říká: „Poslanecká sněmovna může Radu odvolat, neplní-li Rada opakovaně své povinnosti stanovené tímto zákonem, nebo pokud Poslanecká sněmovna dvakrát po sobě neschválí Výroční zprávu o činnosti České televize nebo Výroční zprávu o hospodaření České televize“.
Nemusí jít o nátlak, Sněmovně trvá ledacos extrémně dlouho
Vzhledem k tomu, že Rada ČT působí víc jako kruhová obrana televize než její kontrolní orgán a že její členové berou svá zasedání spíše jako příležitost si při chlebíčkách a kávě poklábosit s generálním ředitelem a jeho doprovodem než jako možnost vystavit ho kritickým dotazům a připomínkám, tak by jejího rozpuštění litovali snad jen samotní radní, osazenstvo Kavčích hor a politici z několika spřízněných stran. Ale je reálné, že by Sněmovna odmítla dvě výroční zprávy a vyvolala tím pád Rady a případnou změnu generálního ředitele ČT? Má smysl taková televize, kterou musí platit všichni, ale vysílá jen pro někoho? Má pravdu nový člen RRTV Ladislav Jakl, když říká, že „stát nemá vařit pivo, péct rohlíky ani vysílat“?
Člen Volebního výboru, který má média v gesci, a zároveň poslanec Pirátské strany Radek Holomčík, si netroufá odhadnout, čím je neprojednání výročních zpráv způsobeno. „Sněmovně obecně některé věci trvají extrémně dlouho. Nedávno jsme schvalovali zahraniční smlouvy, které Senát ratifikoval už někdy v říjnu loňského roku. Ale nedokážu posoudit, jestli v tomhle případě to není záměr. Ze strany zejména ANO to může být i o tom, že si jednak dělají průzkumy, jak na tuhle problematiku reaguje veřejnost, nebo alespoň jeho voliči, jednak to může být forma nátlaku na vedení obou institucí, aby se ‚polepšily‘. Opravdu nedokážu říct, jestli je za tím jenom to, že Sněmovně trvají věci dlouho, nebo jde o nátlak,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Radek Holomčík.
Pokud hnutí ANO dodrží své sliby, televizní radní mohou být v klidu
Neočekává, že by ve Sněmovně došlo na opakované neschválení výročních zpráv a odvolání Rady ČT. „Pokud hnutí ANO dodrží svoje sliby, což se nestává úplně často, tak by ke dvojímu neschválení výročních zpráv dojít nemělo. Ale deklarovali, že takhle to řešit nechtějí. Jako Pirátská strana už máme nějakou dobu sepsané novely jak Zákona o České televizi, tak o Českém rozhlase, které by tuto možnost rozpuštění rad zrušily. Samozřejmě Parlament má mít právo odvolat obě rady, ale má to být na základě řádného odůvodnění a nějaké procedury, ne po opakovaném neschválení výročních zpráv. Nicméně nejsme si jisti, jestli je teď vhodná doba otevírat zákony o České televizi a Českém rozhlase,“ vysvětluje Radek Holomčík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník