Na olympiádě v Tokiu zazněla hymna Tchaj-wanu a na nejvyšší stožár vylétla tchaj-wanská vlajka. A Číňanům nezbylo, než tomu jen přihlížet. Z Tchaj-wanu hned putovalo do Japonska poděkování. Na předchozích sportovních akcích byl Tchaj-wan oficiálně nazýván „čínský Tchaj-pej“.
Vedle toho mohla velký úspěch ohlásit i tchaj-wanská diplomacie. Tchaj-wan k velké nelibosti Číny otevře v Litvě, tedy v členské zemi EU, svůj úřad a nebude to pod čínskou značkou, nýbrž pod svým názvem Tchaj-wan.
„Jde o důležitý diplomatický průlom,“ komentovala otevření úřadu ve Vilniusu tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen. Na její slova upozornil server Aktuálně.cz.
- Další informace naleznete zde
Čínští komunisté se kvůli tomu na Litvu pořádně hněvají.
„Vyzýváme Litvu, aby dodržela princip jedné Číny,“ citovala Reuters čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu. Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii.
Profesor čínských studií na Vilniuské univerzitě Konstantinas Andrijauskas ve vyjádření pro Aktuálně.cz upozornil, že Litva svůj postoj k Tchaj-wanu měnit nebude. „V našich vztazích s Čínou máme prostor pro manévrování. Máme velkou zkušenost s tím, být po dlouhou dobu součástí komunistického impéria, a sdílíme hranice s problematickými zeměmi, jako je Rusko a Bělorusko,“ poznamenal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.