Vystrčil začal svůj projev vzpomínkou ze srpna loňského roku, kdy se v Kyjevě zúčastnil inaugurace Krymské platformy, která podpořila celistvost a integritu Ukrajiny a navrácení protiprávně anektovaného Krymu.
I tenkrát měl také možnost vystoupit zde před poslanci Nejvyšší rady Ukrajiny. Ve svém vystoupení tehdy zmínil rok 1938 a Mnichovskou dohodu jako smutnou paralelu mezi českou a ukrajinskou historií – jako smutnou paralelu mezi českými Sudety a ukrajinským Krymem.
Nečekal za osm měsíců později od tohoto svého vystoupení, že bude v ukrajinském parlamentu stát znovu a najde další smutné paralely. „Že tu budu dnes říkat, že osudy Putinovými vojáky vyvražděných měst Buče, Irpinu nebo Borodjanky jsou svým osudem velmi podobné osudu Hitlerovými vojáky vyvražděných českých obcí Lidice a Ležáky,“ prohlásil předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil.
Rusko odsoudil za válečné zločiny. „Putinovo Rusko, ve svém bezohledném velmocenském snění, rozpoutalo barbarskou a brutální válku. Zločiny, které Rusko na vašem lidu páchá, nesmíme zapomenout, a ti, kteří jsou za ně zodpovědní, musí být potrestáni, a to v čele s Putinem a Lukašenkem. Utrpení, které vaše země prožívá, je obrovské,“ řekl členům Nejvyšší rady Ukrajiny s tím, že stejně tak obrovské a obdivuhodné je také hrdinství ukrajinského lidu a ukrajinských vojáků.
Následně se pozastavil u zmíněné Mnichovské dohody, která nás – tehdejší Československo – bez naší účasti vydala napospas Hitlerovi. „Něco podobného nesmíme na Ukrajině dovolit. Nesmíme ani na minutu, ani na vteřinu připustit, aby se Ukrajina, abyste se vy, Ukrajinci, dostali do naší ‚mnichovské‘ situace. Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou. My Češi to víme velmi dobře,“ hřímal Vystrčil.
Právě naše pozornost a čas jsou pouze jednou z věcí, kterou můžeme Ukrajině nabídnout, ocenil proto českého premiéra a jeho odvážnou cestu do Kyjeva. „Jsem velmi rád, že mezi prvními si to uvědomil i český premiér Petr Fiala, který se spolu s polským a slovinským premiérem vydal do Kyjeva již v polovině března,“ připomněl.
Představil dnešní českou delegaci v Kyjevě. „Společně s polským maršálkem Tomaszem Grodzkým a s polskými senátory jsme přijeli jako nejvyšší představitelé horní komory našeho Parlamentu – českého Senátu. Velmi si vážím toho, že společně se mnou vás přijeli podpořit také první místopředseda českého Senátu Jiří Růžička a předseda zahraničního výboru českého Senátu Pavel Fischer.“
Dodal, že dobře ví, že návštěvy politiků nejsou ve válce víc než spíše symbolické gesto. „Vy ale potřebujete – a my to po dnešní prohlídce vašich zpustošených měst víme ještě lépe – mnohem víc než jsou návštěvy politiků, a my si to uvědomujeme. V akutní fázi války vám můžeme a musíme poskytnout zbraně i humanitární pomoc. Je to nejen naše gesto podpory, ale i naše vyjádření víry, že tuto válku, kterou jste si nevybrali a nevyprovokovali a kterou přesto musíte vést, vyhrajete,“ popsal Vystrčil význam české výpravy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.