Většina poslanců Evropské lidové strany rozhodla o dočasném pozastavení členství maďarskému vládnímu Fideszu. Pokud se Orbán rozhodne, že se svým Fideszem odejde z EPP nadobro, může to překreslit politickou mapu EU a podle Půra ji to může změnit dost podstatně, protože jeho poslanci se chovají disciplinovaně a v Evropském parlamentu ctí uzavřené dohody. Pokud bude mít v příštím volebním období kupříkladu 12 poslanců, což není nereálné, byla by to pro EPP citelná ztráta.
Pokud vezmeme v potaz, že oslabí i levicový blok, což také není nereálné vzhledem k tomu, že levicové strany v posledních letech v EU nedosahují právě nejsilnějších výsledků, poměr sil v EU to opravdu změní.
„Odchod Fideszu od lidovců by ovšem mohl být živou vodou pro konzervativní frakci (ECR), jejichž volebním lídrem a šéfem je Jan Zahradil z ODS. ECR se bude muset po volbách pravděpodobně vypořádat nejen s vypadnutím britských konzervativců, ale i s odchodem polské strany Právo a spravedlnost, jejíž vztahy s vedením frakce nebyly bez problémů. Mezi konzervativci by ovšem mohl zakotvit právě Fidesz, což by z hlediska síly a koneckonců i předvídatelnosti byla náhrada velmi solidní. Otázkou je, jak do celé hry vstoupí také italská Liga Mattea Salviniho. I ta by mohla nakonec zakotvit v ECR, což by najednou udělalo z frakce Jana Zahradila významného hráče,“ předestřel jeden z možných scénářů dalšího vývoje Půr.
Když se na to díváme touto optikou, ze strany Fidesz je bohatá nevěsta, kterou si budou chtít členové EPP přece jen nějak udržet a konzervativci s Janem Zahradilem ji budou chtít získat na svou stranu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp