Vzniká tu evropský megastát? Německo s Francií se chtějí propojit jako siamská dvojčata

11.01.2019 7:44 | Zprávy

Paříž a Berlín se spojí jako siamská dvojčata, píše ve svém pátečním komentáři redaktor MF Dnes Jiří Sládek. Regiony na francouzsko-německé hranici se podle něj propojí ještě těsněji než dosud. Ať už se jedná o politiku, ekonomiku, diplomacii, nemocnice nebo vodovody. Na místě jsou možná obavy, že pod taktovkou osy Paříž-Berlín eroduje suverenita členských zemí.

Vzniká tu evropský megastát? Německo s Francií se chtějí propojit jako siamská dvojčata
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

Všemu předchází dohoda, kterou prezident Emmanuel Macron podepíše 22. ledna s kancléřkou Angelou Merkelovou a která má dát novou vitalitu vzájemným vztahům a zbytku Evropské unie nabídnout příklad, jak se těsněji integrovat. Oba státníci se setkají v Cáchách, německém městě u belgických hranic, bývalém centru společného státu franské říše.

Dohoda tak navazuje na šestapadesát let starou Elysejskou smlouvu, která položila základ ose Paříž–Berlín a formuje evropskou integraci. Na jejím základě dnes společně zasedají kabinety obou zemí. „Úzká spolupráce zahrnuje obranu i policejní síly,“ doplnil Sládek.

„Plánovaná Elysejská smlouva 2.0 vypadá na první pohled neméně ambiciózně. Harmonizuje také společnou obranu a diplomacii,“ upřesnil redaktor s tím, že podle některých jejích kritiků však obchází podstatné problémy. Nevrací se například k Macronovým plánům na reformu eurozóny, kterou po svém zvolení označil za svou prioritu.

„Kromě toho mají obě země v současné době stejný problém,“ zdůrazňuje Sládek. A tím je rozdělení společnosti. Připomněl, že Francii už devět týdnů paralyzuji sociální protesty žlutých vest, lidí neschopných na konci měsíce platit složenky.

Německo se zase těžko dostává z boje s imigrační vlnou, která vedla k nárůstu nevraživosti i fyzickým útokům, které bylo možné sledovat tento týden při napadení politika protisystémové strany AfD Franka Magnitze.

„Text nové Elysejské smlouvy tyto výzvy shrnuje do vágních vět o „potřebě bojovat s populisty“, kterými mají autoři na mysli všechny odpůrce tradiční politiky – od amerického prezidenta Trumpa až po italského ministra vnitra Salviniho,“ míní Sládek.

Následně zmiňuje, že evropské protestní strany, od francouzské Národní fronty po německou AfD, mají šanci posílit v květnových volbách do europarlamentu. „Tomu se snaží Paříž i Berlín zabránit. Nová smlouva slibuje důkladné vzájemné konzultace před každým evropským summitem,“ dodává s tím, že obě země tak ještě víc než dosud ovlivní společnou unijní politiku.

Právě v tom vidí redaktor největší riziko. „Pro kritiky Unie to bezpochyby bude potvrzení jejich obav, že pod taktovkou osy Paříž–Berlín eroduje suverenita členských zemí,“ uzavírá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…