Who´s Who: Jakub Kalenský

14.06.2021 10:17 | Komentář

Jednou z nejzajímavějších postav takzvaného boje proti dezinformacím je Jakub Kalenský. Léta se věnoval novinařině, později se „pustil do boje s dezinformacemi“, jak o sobě nechal napsat například na stránkách na Čro.

Who´s Who: Jakub Kalenský
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jakub Kalenský

V minulosti pracoval v týmu šéfky diplomacie Evropské unie Federicy Mogheriniové, kde měl na starost „mapování ruské propagandy v Evropě“. Od roku 2019 je členem think tanku Atlantic Council. Na půdě EK působil v letech 2015 a 2018, pracoval pro East StratCom Task Force, v tomto týmu údajně vedl „protidezinformační aktivity“. Připomeňme, že právě v období po roce 2015 přitvrdily snahy EK cenzurovat infotoky, které šly mimo mainstreamový mediální proud, čehož výsledkem jsou nedávné výstupy Věry Jourové o nezbytnosti zlikvidovat alternativní média jejich „vyhladověním“. Po roce 2016 se rozjely aktivity East StratCom Task Force ve směru k vládám a parlamentům jednotlivých zemí EU. Začaly být houfně přijímány zákony proti „dezinformacím“. Sdělení EK k tomuto tématu z dubna 2018 už vyloženě pracuje s pojmy jako snižování reklamy na „dezinformačních webech“, likvidace „falešných“ účtů, snížení viditelnosti „dezinformací“, podpora (rovná se i financování?) vzniku různých šmírovacích a udavačských platforem vyhledávajících „dezinformační“ weby atd. V návaznosti na to začaly vznikat na vládní úrovni v řadě zemí různé instituce podobné našemu Centru proti terorismu a hybridním hrozbám (od 1.1.2017 při MV ČR). Kalenský byl aktivní součástí tohoto rozjížděcího procesu globální cenzury.

Přechod k novému žlabu vysvětluje takto: „V Unii se poměrně obtížně prosazuje, že bychom se měli bránit tomuto druhu agrese – i proto, že je to extrémně zpolitizované tím, že jde o Rusko, na které v zemích EU není jednotný názor.“ Jak se to kdysi říkalo? Papežštější než papež.

Kdo je Atlantická rada

Atlantická rada (Atlantic Council, AC) je dle Wikipedie think tank zaměřený na oblast mezinárodních vztahů. Byla založena v roce 1961 a sídlí ve Washingtonu D.C. „Funguje jako fórum pro politické, obchodní a intelektuální lídry. Realizuje programy zaměřené na mezinárodní bezpečnost a hospodářský rozvoj.“ Jejím předsedou byl podle téhož zdroje v letech 2014-2016 Jon Huntsman, ml. (*1960), bývalý velvyslanec USA v Rusku (tam přešel r.2016 právě přímo z vedení AC), předtím v téže funkci v Číně, též dvě volební období guvernér Utahu, náboženskou příslušností mormon (v jakési „misionářské“ roli působil i na Tchajwanu). Poznámka: Kdo má alespoň elementární představu, jak se obsazují místa ambasadorů ve strategicky významných zemích, jako je Rusko a Čína, netřeba napovídat, které všechny instituce do takových nominací mají v USA co mluvit. Řekl bych, že State Department je až ten poslední.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…