Z obvinění návladního Grygárka: Při vyšetřování záměrně kryl kamaráda Janouška

22.12.2013 11:32 | Zprávy

Žalobci stavějí obvinění někdejšího náměstka na pražském vrchním zastupitelství Libora Grygárka především na jeho blízkém vztahu k lobbistovi Romanu Janouškovi. Podle informací deníku Insider navíc prošetřují také další aktéry případu kolem Janouškových peněz ve Švýcarsku. Komplikuje jim to však nepřehledná personální situace na vrchním zastupitelství v Praze a u policie.

Z obvinění návladního Grygárka: Při vyšetřování záměrně kryl kamaráda Janouška
Foto: repro ČT, tan
Popisek: JUDr. Libor Grygárek

„Obecně řečeno je doktoru Grygárkovi kladeno za vinu, že nezabránil tomu, aby do Švýcarska odešla odpověď v takové podobě, v jaké odešla," uvedl Grygárkův obhájce Tomáš Kaiser.  V roce 2009 totiž vyšetřovatelé z Bernu zaslali do Prahy žádost o právní pomoc, když zjistili, že se na tamních účtech firmy Botanic napojené na Janouška pohybují podezřele vysoké částky - v přepočtu jimi proteklo přes dvě miliardy korun. Česká strana však odepsala, že Janoušek není v Česku stíhán, a tak Švýcaři konto nakonec odblokovali.

Žalobci z olomouckého zastupitelství si ale svůj dokument vykládají jinak. „Podstatou obvinění je, že nebyly přijaty kroky, aby se podezření z praní špinavých peněz začalo prošetřovat také u nás," řekl Insideru návladní Petr Šereda.

Jednání Grygárka prý bylo záměrné

Obvinění čítá celkem 27 stran. Státní zástupce v něm cituje výpovědi svědků, především policistů, kteří na odpovědi do Švýcarska pracovali. Několik svědectví se také týká vztahu mezi Janouškem a Grygárkem, který je pro obvinění klíčový. „Zajímáme se o vztah mezi nimi, protože je to jeden z důkazů, že nešlo ze strany doktora Grygárka jen o šlendrián, ale o záměr," potvrdil zdroj Insideru blízký vyšetřování kauzy.

Advokát Kaiser ve stížnosti proti obvinění poukazuje na to, že v případu je obviněn zatím jen Grygárek, zatímco za odpověď švýcarské straně a vyšetřování případu byla zodpovědná celá řada lidí.

Policisté možná jen chybovali

Žádost z Bernu měl na starosti Grygárkův podřízený, ředitel šestého odboru vrchního zastupitelství v Praze, který se zabývá hospodářskou kriminalitou, Zbyněk Eger. Během řešení případu odešel a jeho nástupkyní se stala Marcela Kratochvílová. Odpověď do Švýcarska pak zaslal protikorupční útvar. Pod dopisem je podepsán jeho tehdejší ředitel Jiří Novák.

Zatímco u jmenovaných policistů mohlo jít podle žalobců o pouhou nedbalost, Grygárek prý jednal úmyslně. „V případě doktora Grygárka se domníváme, že to byl záměr. Že šlo o krytí Romana Janouška. V tom je podstatný rozdíl oproti jiným osobám, které se na tom podílely," dodal Insideru zdroj blízký vyšetřování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už nepatří Česku.“ Supraphon koupili Japonci. Nervozita kolem legendárních šlágrů

17:54 „Už nepatří Česku.“ Supraphon koupili Japonci. Nervozita kolem legendárních šlágrů

Česká vydavatelská společnost Supraphon, která byla založena v roce 1932 a v letech 1948–1989 byla ú…