Palačinky s černým kaviárem, krabi, studený boršč s kozím sýrem, biftek z jesetera s fenyklem a jelení s artyčokem – to byl oběd, který kremelští kuchaři nabídli prezidentům Emmanuelu Macronovi a Vladimiru Putinovi, když se ve čtvrtek sešli u příležitosti rusko-francouzského ekonomického fóra v petrohradském Konstantinovském paláci. Sklepníci doplnili jídelníček kubánským vínem Chardonnay a Merlot z roku 2014 – mimochodem, v ruských obchodech stojí kolem tisíce korun.
… a byla z toho „tykačka“.
Je jistě pochopitelné, že oběd nebyl tím hlavním, proč se oba prezidenti setkali. Nebyla jím ani vyhlídka z terasy paláce, odkud všechny návštěvníky velice rychle vyhnal prudký vítr vanoucí od Finského zálivu, ačkoliv jinak svítilo sluníčko.
Prezidenti však využili čas do zahájení fóra, které začalo v pátek, k obsáhlému rozhovoru, jenž probíhal za zavřenými dveřmi. Poté na tiskové konferenci oba svorně vysvětlili, že kromě vzájemných vztahů obou zemí probrali aktuální otázky světové politiky – od Ukrajiny a Sýrie přes Írán a americké odstoupení od protijaderné dohody s touto zemí po politování, že americko-severokorejský summit se odkládá – v pevné víře, že se přece jen uskuteční.
Novináře jistě překvapilo, že francouzský prezident – na rozdíl od ruského – přešel na tykání, čímž vyjádřil, jaké přátelské vztahy navázal s ruským prezidentem. Naposledy se s ním setkal loni ve Francii. Ostatně oba téměř jednohlasně zdůraznili, že mezi sebou mají čestné, otevřené a přátelské vztahy.
Ekonomika a byznys
Pro Putina bylo důležité, jak Macron zdůrazňoval, že Evropa se rozprostírá od Lisabonu po Vladivostok. Pro Macrona bylo významné, že se během tohoto fóra podnikatelů podepsala řada obchodních kontraktů, jejichž celková hodnota podle ředitele ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva činí zhruba miliardu eur, tedy přibližně 25,7 miliardy korun. Jak informovala agentura TASS, francouzský Total uzavřel s ruskou společností Novatek dohodu o spolupráci na druhém projektu zkapalněného zemního plynu (LNG) v arktické oblasti Arctic LNG-2. Ruská jaderná agentura Rosatom dále podepsala s francouzskou Komisí pro alternativní a atomovou energii dohodu o partnerství v oblasti mírového využívání atomové energie.
Studené válce navzdory
O čem toto setkání svědčí? Nehledě na různé sankce, embarga a jiná omezující opatření, francouzský prezident cílevědomě upevňuje pozice Francie nejen v Evropě, ale vůbec ve světě. Svědčí o tom jak jeho lednová návštěva Číny, také zakončená podpisy mnoha kontraktů, tak nynější setkání s ruským prezidentem. Privilegovanými vztahy s ním se dříve pyšnila spíše německá kancléřka, teď od ní žezlo zřejmě přebírá hlava Francouzské republiky. A v době celkově zostřených vztahů Evropské unie s Ruskem je to více než symbolické gesto, vítané sice v Moskvě, ale rozhodně méně v Berlíně, nehledě už na Washington. Ale nemusejí stále všichni táhnout jen za jeden provaz, stačí, když to děláme my.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala