Z tohoto průzkumu veřejného mínění kancléřka Merkelová radost mít nebude

06.05.2016 16:55 | Zprávy

Internetový server The Local přináší výsledky průzkumu veřejného mínění, který patrně příliš nepotěší kancléřku Angelu Merkelovou a vůbec celou německou vládu. Průzkum ukázal, že sociální vazby mezi příslušníky muslimské menšiny a většinovou společností jsou velmi slabé.

Z tohoto průzkumu veřejného mínění kancléřka Merkelová radost mít nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlitba k Alláhovi

Německá vláda spolufinancuje desítky neziskových organizací, které se pohybují v oblasti „integračního byznysu“. Cílem mnoha projektů je mimo jiné posílit sociální vazby mezi prozatím většinovou německou populací a muslimskou menšinou: Jak ovšem ukazuje průzkum veřejného mínění realizovaný společností YouGov pro tiskovou agenturu DPA, snaha vlády a neziskovek mezi obyčejnými Němci příliš velké pochopení nenachází.

Průzkum probíhal mezi 25. a 27. dubnem na reprezentativním vzorku 2020 lidí s cílem zjistit, jak se Němci dívají na islám a své muslimské spoluobčany. Téměř dvě třetiny z oslovených respondentů uvedly, že nezná žádného muslima osobně. Tak vysoké číslo podle expertů signalizuje, že v Německu existují dvě paralelní společnosti, které nežijí spolu, ale spíš vedle sebe. Příznivější je z situace mezi mladými Němci, z nichž uvedla téměř polovina, že se pravidelně stýkají se svými muslimskými vrstevníky.

Celý text v angličtině je ZDE.

Jak uvádí The Local, počet muslimských přátel dle průzkumu úzce souvisí s úrovní vzdělání. Mezi vysokoškoláky uvedlo 42 % respondentů, že se přátelí s muslimy, zatímco u osob s nižším vzděláním to bylo pouze 28 %. „Tento trend ukazují i naše vlastní průzkumy. Lidé s vyšším vzděláním jsou obecně více otevření vůči setkávání se s rozdílnou kulturou a zvyklostmi. To samé platí o lidech s vyššími příjmy,“ uvedla Cornelia Schu z German Foundations for Integration (SVR).

Průzkumy rovněž ukázaly, že průměrný Němec nemá příliš informací o islámu. Více než padesát procent oslovených nemuslimů připustilo, že příliš netuší, co je hlavní náplní islámu. Pětina z nich potom konstatovala, že o islámu neví vůbec nic. Přes osmdesát procent respondentů dále uvedlo, že nikdy nebyli v mešitě, byť ty pořádají od roku 1997 pravidelné dny otevřených dveří ve snaze otevřít se více většinové německé populaci.

Průzkumu se ovšem zúčastnili také němečtí muslimové, kteří podle svých odpovědí vědí o křesťanství přece jenom více než Němci o islámu. Téměř sedmdesát procent z nich se vyjádřilo v tom smyslu, že mají dobré nebo velmi dobré znalosti o křesťanství. „V Německu žije v současné době asi čtyři miliony muslimů, z nich do země většina přišla ve druhé polovině minulého století. Jen dvě procenta z německých muslimů žijí v bývalém NDR,“ píše The Local.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…