„My napadáme pětiprocentní klauzuli, kterou považujeme za neústavní, neboť představuje nepřiměřený zásah do rovného volebního práva. Chceme, aby ji soud zrušil. Já si myslím, že poškozuje menší strany. Ale neděláme to kvůli sobě. Děláme to pro to, abychom přinejmenším do budoucna zabránili tomu, aby voliči byli svou volbou diskriminováni,“ obhajuje Liška stranickou stížnost.
Klauzule není neústavní
Jeroným Tejc z ČSSD s Liškou nesouhlasí. Podle něho nikoho nediskriminuje a za volební neúspěch nemůže klauzule, ale neschopnost přesvědčit dost lidí. „Zelení nepřišli o mandát kvůli klauzuli, ale kvůli tomu, že nedokázali přesvědčit dostatečný počet voličů. Kdyby se jim to podařilo, mandát získají,“ oponoval Tejc.
Sociální demokraté si myslí, že pětiprocentní hranice smysl má. „Ale dovedu si představit, že o tom budeme vést debatu. Ale nemyslím si, že by to měla být debata o ústavnosti, nebo neústavnosti. Je to prostě politické rozhodnutí. Já v tuto chvíli nevidím jediný důvod pro to, abychom snižovali tento práh, a myslím si, že ani kolegové ze sociální demokracie po tom nevolají. Ani voliči po tom nevolají, ti už si na současný model zvykli,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze