Poslanci a senátoři dostávají plat a vedle toho mají k dispozici také náhrady na úhradu svých nákladů spojených s funkcí – náklady na dopravu, telefonování a na bydlení. Pokud jde o senátory, mají k dispozici několik bytů v pražských Jinonicích. Horní komora Parlamentu za ně přitom vydává dva miliony korun ročně na pronájmech. Tyto byty však využívají jen tři senátoři, ostatní raději čerpají náhrady na ubytování v jiných objektech, na což horní komora vydala v roce 2018 asi 11,6 milionu korun.
Vedle bydlení čerpají senátoři peníze na poskytování právního poradenství, nebo na již zmíněné cestování. Kupříkladu neúspěšný prezidentský kandidát a dnešní senátor Jiří Drahoš vyčerpal na dopravu takřka 80 tisíc korun, i když bydlí jen osm kilometrů od Senátu. „Náhrady na dopravu jsou paušální, náleží ze zákona k platu senátora a odvíjejí se od vzdálenosti jeho bydliště od sídla Senátu,“ řekl k tomu Drahoš.
Mluvčí Senátu Eva Davidová k tomu dodala, že náhrada je určena na pokrytí výdajů na dopravu – s platbami za MHD, taxi nebo výdaji za vlastní vozidlo.
Za dopravu utratili přes 70 tisíc korun také senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer. Hilšer novinářům vysvětlil, že využívá městskou hromadnou dopravu nebo soukromý automobil. Fischer byl o něco konkrétnější. „Mým úkolem je přijímat pozvání na akce pořádané ambasádami nebo ministerstvy. Takže při dopravě na kladení věnců, vítání vojáků z misí, vyznamenávání nebo slavnostní akce nemám nárok na auto s řidičem. Dopravuji se všude sám,“ uvedl předseda senátního Výboru pro obranu, bezpečnost a zahraniční věci Fischer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp