Nimr byl popraven spolu s dalšími 46 lidmi za terorismus. Dlouhodobě kritizoval vládu za přístup k šíitskému obyvatelstvu a dlouhodobě vystupoval také proti královské rodině. Klerik rovněž udržoval dobré vztahy s íránskou vládnoucí elitou. A právě podle Íránu Saúdská Arábie za popravu 56letého duchovního draze zaplatí.
Podle britského listu The Independent si Nimr, i přestože volal například po odtržení východního regionu od Saúdské Arábie a případném sjednocení s Bahrajnem, dával pozor, aby nepodněcoval násilí.
Původní text ZDE.
Nimr byl zatčen v roce 2012 za podvracení státu. Tehdejší protesty byly rovněž masivní, o život při nich přišli tři lidé. V roce 2014 byl odsouzen k trestu smrti. „Trest smrti pro duchovního Nimra Bákira Nimra je součástí kampaně ze strany orgánů v Saúdské Arábii zničit veškerý disent včetně toho, který hájí práva šíitskomuslimské komunity v království,“ kritizoval tehdy zástupce ředitele Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku Saíd Búmedúh.
A Írán není jedinou zemí, která se zlobí. Poprava vyvolala vlnu nevole i v Bahrajnu. Jako vraždu podle serveru Echo24.cz označil popravu i libanonský Hizballáh. Podle mluvčího ministerstva vnitra Saúdské Arábie Mansura Turkiho je však zasahování do královské justice nepřijatelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef