Nimr byl popraven spolu s dalšími 46 lidmi za terorismus. Dlouhodobě kritizoval vládu za přístup k šíitskému obyvatelstvu a dlouhodobě vystupoval také proti královské rodině. Klerik rovněž udržoval dobré vztahy s íránskou vládnoucí elitou. A právě podle Íránu Saúdská Arábie za popravu 56letého duchovního draze zaplatí.
Podle britského listu The Independent si Nimr, i přestože volal například po odtržení východního regionu od Saúdské Arábie a případném sjednocení s Bahrajnem, dával pozor, aby nepodněcoval násilí.
Původní text ZDE.
Nimr byl zatčen v roce 2012 za podvracení státu. Tehdejší protesty byly rovněž masivní, o život při nich přišli tři lidé. V roce 2014 byl odsouzen k trestu smrti. „Trest smrti pro duchovního Nimra Bákira Nimra je součástí kampaně ze strany orgánů v Saúdské Arábii zničit veškerý disent včetně toho, který hájí práva šíitskomuslimské komunity v království,“ kritizoval tehdy zástupce ředitele Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku Saíd Búmedúh.
A Írán není jedinou zemí, která se zlobí. Poprava vyvolala vlnu nevole i v Bahrajnu. Jako vraždu podle serveru Echo24.cz označil popravu i libanonský Hizballáh. Podle mluvčího ministerstva vnitra Saúdské Arábie Mansura Turkiho je však zasahování do královské justice nepřijatelné.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef