Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD), člen prezídia Exekutorské komory Petr Polanský, ředitel poradny při finanční tísni Daniel Šmejkal, bývalý exekutorský vykonavatel Zbyněk Prousek, invalidní důchodce Tomáš Dvořák, kterému se díky exekucím dluh vyšplhal až na 400 tisíc korun, a Jiří Pech, jenž se už léta marně domáhá zaplacení dluhů na nájemném, diskutovali v pořadu moderátorky Michaely Jílkové Máte slovo České televize o exekucích. Dienstbier opakovaně prohlašoval, že je v první řadě třeba zastavit byznys s exekucemi.
„Mně dlužníků rozhodně líto není, protože dlužníkem se člověk nerodí, dlužníkem se stává, a to vlastním zaviněním,“ začal zostra Prousek. Ministr Dienstbier byl ale mnohem smířlivější, podle jeho názoru se člověk může dostat do problémů po rozvodu, když jeden z partnerů neplatí výživné na dítě a tak podobně. Pan Polanský k tomu přidal jeden kuriózní příklad. Poslanci se například starají o to, aby exekutoři nemohli zabavit domácího mazlíčka. Já si přitom za dlouhá léta praxe nepamatuji, že bychom zabavovali pejska nebo kočičku,“ kroutil hlavou Polanský.
Z úst pana Prouska také zaznělo, že exekuci nařizuje soud a nelze tolerovat, když se i před kamerami zpochybňuje rozhodnutí soudů. Sousloví „účelově vedená exekuce od exekutora“ je nesmysl, protože exekuci navrhuje soud, zlobil se host.
Ministr Dienstbier si ale trval na svém. Současný model exekučního řízení se musí změnit, a to například na základě principu teritoriality, aby si věřitel nemohl vybírat, kdo mu pomůže vymoci dlužnou část. Podle Dienstbiera je to stejné, jako když si nemůžete vybrat jakéhokoli soudce pro svou kauzu.
Ministr Jiří Dienstbier s moderátorkou pořadu Máte slovo Michaelou Jílkovou (ReproFoto: ČT)
Exekutor mi řekl, že jsem idiot
Z publika se ozval rozhořčený pán, který od svých známých ví, že jim exekutoři zabavovali i spodní prádlo. To je nepřijatelné. Tomáš Dvořák si přisadil, že exekutoři si nahrávají telefonické hovory s dlužníky, ale když se o totéž pokouší dlužník, setká se s arogancí. „Já jsem se pokoušel domluvit s exekutorem a on mi řekl, že ničemu nerozumím a že jsem idiot,“ prozradil pan Dvořák. Polanský uznal, že individuální excesy exekutorů bohužel nelze vyloučit, ale většina jeho kolegů se prý takového chování nedopouští. Ve shodě s ministrem Dienstbierem dodal, že je třeba zavést princip teritoriality, protože pak bude exekutor pod lepší kontrolou exekučního soudu.
V tu chvíli se ozval další host z publika, který prý celý život nedlužil ani korunu, ale jedna paní exekutorka přesto vymáhala dluh, který byl prokazatelně již dlouho zaplacen, což pán považoval za neuvěřitelné.
Opačný příklad ale předestřel pan Pech, kterému dlužník na nájemném dlužil desítky tisíc korun, z čehož vznikají další nezaplacené pohledávky a stresy. V tuto chvíli onen dluh dosahuje 115 tisíc. Na to zostra zareagoval pan Tomáš Dvořák: „To je váš problém a vaše riziko povolání. Vy si můžete svého budoucího nájemníka napřed prověřit.“ K dokreslení celé situace je třeba říci, že v Česku žijí stovky tisíc lidí, u nichž je jasné, že své dluhy nikdy nesplatí.
Největší problém exekucí je jejich nadužívání
Z čeho mají žít lidé, kteří mají na krku čtyři nebo šest exekucí, účty v bance mají zablokované a značná část platu jim je zabavena. „Exekuce začínají výzvou, aby dlužník sám uhradil dlužnou částku, a kdyby to udělal, tak by pak v bance nemusel být překvapen,“ rozčiloval se na kameru dál Prousek. Polanský doplnil, že se dnes pohybujeme ode zdi ke zdi. Napřed se věřitel mohl dostat na plat dlužníka i jeho choti či manžela a dnes je to zase jinak. Plat manžela či manželky je chráněn. Podle Polanského je ale nejzásadnější problém někde jinde. „Největší problém u exekucí dnes je jejich nadužívání,“ konstatoval.
Ve studiu se rozčílil host, který křičel, že exekutorům chybí lidský přístup a ze dluhu pár tisíc se stanou desítky až stovky tisíc. „A kolik takovýhle nelidský přístup stál životů,“ křičel host. Stát by měl proto udělat jedno, vyhlásit amnestii pro dlužníky, což by vyčistilo stůl. Proti tomu se ale velmi razantně postavil i ministr Dienstbier. „Já jsem nikdy o amnestii pro dlužníky nemluvil. Prosazuji institut oddlužení s velmi přísnými podmínkami, které by dlužníkovi umožnily splácet pět až sedm let, co zvládne,“ podal svoje stanovisko člen vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp