Zabije Lukašenko novináře? Benešík žije v hrůze. Slyšel věci, které nepatří do Evropy

30.05.2021 10:14 | Komentář

Kriminální čin s nutností zareagovat přímo a proti běloruskému prezidentovi i jeho okolí. Tak označil lidovecký místopředseda a poslanec Ondřej Benešík vynucené přistání dopravního letadla s opozičním novinářem na palubě. Benešík tvrdí, že utiskovaným novinářům má co nabídnout Česká republika, která si podobnými událostmi procházela před několika desetiletími. Zauvažoval také, zda samotný pobyt v běloruském vězení není rozsudkem smrti bez soudu kvůli podmínkám, které tam panují a kde umírají stovky politických odpůrců.

Zabije Lukašenko novináře? Benešík žije v hrůze. Slyšel věci, které nepatří do Evropy
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ondřej Benešík

Zdůvodnění prezidenta Alexandra Lukašenka o bombě v letadle, která mohla vybuchnout nad Běloruskem, označil za liché: „Jedná se o kriminální čin, protože nutit těsně před přistáním v jiné zemi přistát letadlo z cizí země, které má povolení k přeletu, a navíc stíhačkami, na to musí být závažný důvod. Ten závažný důvod nikdo nevysvětlil a alarm bomby považuji za naprosto lichý. Lukašenko tvrdí, že bomba mohla být aktivována nad Běloruskem, tak jestliže bych bral jeho slova vážně, pak riskoval, že bomba bude tímto krokem aktivována nad Běloruskem. A úplnou shodou okolností v letadle cestoval výrazný kritik tamního režimu, který byl označen za teroristu, a tudíž mu v Bělorusku hrozí trest smrti,“ řekl Benešík s tím, že za kriminální čin to, soudě podle reakcí řady jiných států, považují i ostatní.

Běloruské vězení jako trest smrti

Samotný trest smrti pro novináře Ramana Prataseviče je však pouze formálním označením, stejné nebezpečí mu podle místopředsedy KDU-ČSL hrozí i ve vězení: „Problém je, že v běloruských věznicích umírají za podivných okolností političtí vězni i bez toho, aby byli k trestu smrti odsouzeni. To riziko, že bude opravdu brutálně perzekvován a že s ním bude zacházeno naprosto špatně, je evidentní, protože tak je tomu ve stovkách tisíc případů odpůrců tamního režimu, kteří byli odsouzeni k daleko menším trestům,“ popsal. V této souvislosti připomněl případ běloruského představitele křesťanských demokratů Pavla Sevjarynce, který byl odsouzen k sedmi letům vězení. Ondřej Benešík se s ním jako křesťanský demokrat v Čechách několikrát setkal a intervenoval u běloruského velvyslance v České republice, aby alespoň podmínky, ve kterých Sevjarynec v běloruském vězení žije a které Benešík označil za hrozivé a děsivé po psychické i fyzické stránce, byly humánní. Rovněž se snažil využít jeho kauzu, aby si běloruský režim uvědomil, že o tom, co provádí vlastním občanům nepohodlným režimu, se v zahraničí ví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…