O celém případu Stejskal píše proto, že se před nedávnem k případu Mughrabi vyjádřil i šéf palestinské autonomie, kde se dětský tábor pořádá, Mahmúd Abbás. Podle něj je Mughrabi symbolem humanistického boje proti Izraeli. „Takové tvrzení, to je do nebe volající nehoráznost vyvolávající obavy, jestli se Abbás v současných vedrech, která ve Svaté zemi panují, dočista nepomátl,“ komentuje Stejskal.
Dalal Mughrabi se narodila v roce 1958 v palestinském uprchlickém táboře v Bejrútu. Již jako patnáctiletá se přidala k politicko-teroristické frakci Fatah. V roce 1978 se spolu s dalšími teroristy podílela na únosu izraelského autobusu a v následné akci se jako sebevražedná atentátnice odpálila. Ve světě ji odsoudili jako teroristku, zatímco v Palestině je dodnes chápána jako mučednice hodná následování a jsou po ní pojmenovány například dětské sportovní akce nebo tábory.
„Jak mohou představitelé Autonomie něco takového zdůvodnit?“ pokládá řečnickou otázku Stejskal. „To je právě to: něco takového můžete udělat pouze za předpokladu, že máte zvrácené myšlení. Kdy vrah dětí není vrahem, ale hrdinou, mučedníkem, někým, kdo zasluhuje úctu a zvěčnění své památky, neboť udělal ve vašich očích správnou věc,“ nerozumí Stejskal myšlení Palestinců.
Proto není podle Stejskala možné uzavřít s Palestinou mír. „Buď budou palestinští Arabové usilovat o mír s Izraelem – a pak musí Mughrabi označit za sprostou teroristickou vražedkyni a s odporem se od ní odvrátit, nebo označí tuto krvavou zrůdu za hrdinku a mučednici – a pak po nás nemohou chtít, abychom jim věřili, že o mír skutečně usilují,“ píše Stejskal.
„Děkuji Abbásovi, děkuji Fatahu, děkuji Palestinskoarabské samosprávě. V těchto dnech mě znovu utvrdili v přesvědčení, že mám pravdu. Že mír s nimi je nemožný,“ komentuje sarkasticky celou situaci Stejskal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma