Kanadští vědci zveřejnili studii, která jasně říká, že již první dávka vakcíny od společnosti Pfizer má efektivitu až 92.6 %. Dle serveru Reuters se jedná o důležitou zprávu, která může pomoct zemím, které mají nedostatek vakcín. Druhou dávku vakcíny tak lze po nějaký čas odložit.
„Vědci Danuta Skowronski a Gaston De Serres varovali, že může existovat nejistota ohledně doby trvání ochrany jednou dávkou, ale podání druhé dávky měsíc po první dávce poskytlo krátkodobě malou přidanou výhodu,“ psalo se v článku. V klinické studii doporučuje firma Pfizer podávat druhou dávku vakcíny 21 dní po té první.
Tomu, že očkování funguje, se věnovala zpráva na serveru Novinky.cz „Od konce ledna se zdvojnásobil počet naočkovaných seniorů nad 80 let na téměř 160 tisíc. Současně s tím čtyřikrát poklesl počet úmrtí v dané věkové skupině a podobně klesl i počet hospitalizovaných,“ psal autor článku.
Účinek vakcíny se má projevit až s určitým časovým odstupem. Na to upozorňovali i členové Centra pro modelování společenských a biologických procesů. Dle nich se má účinek první dávky vakcíny vyhodnocovat nejdříve dva týdny po aplikaci. „Často je u vakcíny Pfizer uváděno číslo 52procentní účinnost. To ale ukazuje stav mezi prvním a 21. dnem po očkování. Nikdo soudný nemůže čekat, že vakcína bude chránit hned první den po její aplikaci,“ uvedli zástupci centra.
„Změna v trendu podle odborníků patrně souvisí s vysokým podílem očkovaných lidí ve starší věkové skupině. Nejpočetnější skupinu v nemocnicích aktuálně tvoří obyvatelé mladší 60 let,“ psaly Novinky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle