Válka na Ukrajině prohloubila ještě více energetickou krizi v Evropě a nastolila palčivou otázku, zda se „starý kontinent“ zvládne odstřihnout od ruského plynu. V této souvislosti se pak v Česku znovu rozvířila diskuze o tom, zda těžbu uhlí v ostravsko-karvinských dolech (OKD) prodloužit či ji už definitivně ukončit.
V současné době funguje v OKD už jen jediný důl se dvěma velkými pracovišti, a to Důl ČSM, kde se má vytěžit v letošním roce asi 1,3 milionů tun koksovatelného uhlí a v prvním čtvrtletí roku 2023 pak dalších 450 tisíc tun. Přípravy na těžbu pro první měsíce roku 2023, po kterých by se měl i tento důl uzavřít, začaly právě v těchto dnech.
Původní plány na definitivní konec dobývání uhlí na Ostravsku, k čemu by mělo dojít na počátku příštího roku, ale nabraly po ruské agresi a následných ekonomických sankcích ze strany Západu vůči Moskvě, poněkud jiný směr. Vláda a Ministerstvo financí, které se svou firmou Prisko, nedávno převzaly ostravsko-karvinské doly po jejich finančním krachu u zahraničních společností, začaly uvažovat o prodloužení těžby a nechávají pro tento účel nyní zpracovat odbornou analýzu. Do rozšiřování těžby uhlí se však stát a ani hornické odbory zrovna nehrnou.
„Stojíme před důležitým rozhodnutím, které musíme v následujících týdnech nezbytně udělat. Nejprve ale musíme dobře znát všechny okolnosti i možná rizika. Klíčových proměnných je hned několik. Ať už jde o další průběh ruské agrese na Ukrajině, cenu uhlí jako takového, dále pak všechna potřebná klíčová povolení a výkupy pozemků a také je nutné vzít v úvahu zajištění potřebných personálních kapacit s patřičným vzděláním a zkušeností,“ informoval k této problematice náměstek ministra financí Roman Binder, který má tuto záležitost na starosti.
Jeho slova pak ještě konkrétně upřesnil Tomáš Weiss, vedoucí oddělení Komunikace s médii na Ministerstvu financí (MF): „Nevylučuje se žádný scénář dalšího vývoje a rozhodnutí v této otázce chceme učinit na základě kvalifikovaných dat. V tuto chvíli představenstvo společnosti OKD skutečně schválilo ukončení těžby v dubnu 2023. Protože MF chce v této otázce rozhodnout kvalifikovaně, zadalo v minulém týdnu OKD vypracování analýzy, na základě které bude chtít důkladně zvážit všechny okolnosti případného pokračování těžby i v dalších letech za účelem zajištění dostatečných dodávek uhlí zejména pro nejbližší topnou sezónu 2022/2023, ale i pro ty následující. Tato analýza by mohla být už připravená v červnu tohoto roku.“
Může se ještě obnovit těžba v zaniklých dolech?
Těžba uhlí na Ostravsku má více než stoletou tradici a ještě v nedávných letech byl na ní navázaný v tomto regionu nejen hospodářský život, ale i ten společenský. Proto u řady lidí v Moravskoslezském kraji ještě přetrvává určitá nostalgie nad uzavřením většiny dolů.
„Možná, že v současné době nastal čas do určité míry přehodnotit ukončení veškeré těžby uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Loni se uzavřely další dva velké doly - Darkov a důl ČSA, nicméně šachty ještě zasypané nejsou. To stejné platí i o frenštátském dolu, částečně zasypaný je zatím jen důl Paskov. I když práce na asanaci všech zaniklých důlních pracovišť stále pokračují, možná, že analýza, kterou nyní zpracovává OKD, nastolí i jiné možnosti,“ uvedla Jana Dronská, tisková mluvčí firmy Diamo. Tato společnost, kterou řídí Ministerstvo průmyslu a obchodu, má právě na starosti útlum dolů v ostravsko-karvinské uhelné pánvi.
Hornické odbory: Nevíme, jestli stát zvládne zajistit přijatelné podmínky horníkům
Jestliže u některých bývalých zaměstnanců OKD, kteří například pracovali v dolech za minulého režimu, přetrvává určitý smutek nad zavíráním dolů, tak u současných pracovníků a členů hornických odborů se o tom už nedá vůbec hovořit. Lidé, kteří pracovali v několika posledních letech v OKD, kdy šachty patřily různým soukromým společnostem včetně těch od Zdeňka Bakaly, a zažili postupný ekonomický krach, kdy často neměli jistou práci ani slušnou mzdu za ní, se na pokračování těžby dívají už zcela jinou optikou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Štěpán