Poukázky k proplacení stát přestane vydávat. Cena se má od ledna zvednout z nejvýš 2500 na 3200 korun. Zahraniční lékaři, zubaři a lékárníci by nově jazykovou zkoušku dělat nemuseli, místo toho by se jim uznala aprobační zkouška pro výkon povolání. Počítá s tím navrhovaná novela nařízení o prokázání znalosti češtiny pro získání povolení k trvalému pobytu, kterou by měla ve středu projednat vláda. Za změnami je podle ministerstva školství velký zájem cizinců o zkoušky i snaha ušetřit v rozpočtu.
O povolení k trvalému pobytu mohou cizinci žádat po pěti letech života v Česku či s modrou kartou. K žádosti musí doložit, že mají zkoušku z češtiny se znalostmi na úrovni A2. Získat na ni mohou v azylových pracovištích poukaz k proplacení. Ministerstvo vnitra hradí 2500 korun. Podpora měla motivovat k lepšímu zvládnutí jazyka. Při neúspěchu si další pokusy uchazeč platí sám. Dvouhodinové přezkoušení nemusí absolvovat děti do 15 let, lidé nad 60 let, postižení či ti, kteří chodili aspoň rok do českých škol, mají maturitu z češtiny či státnice v češtině.
Podle ministerstva školství je zájem o zkoušky velký a nedal se předvídat. V roce 2020 se zkoušelo asi 2500 cizinců, pro letošek resort vnitra odhaduje až 30.000 žádostí o povolení k trvalému pobytu. Za růstem počtu je i program pro získání kvalifikovaných sil ze zahraničí, který v září 2019 nahradil takzvaný režim Ukrajina z roku 2016 s kvótami pro pracovníky z této země. "Bohužel však nebylo možno předvídat, zdali tyto osoby budou chtít zůstat v ČR, či nikoliv. Je dost možné, že právě vojenský konflikt na Ukrajině podnítil i to, že v ČR zůstává větší počet osob," uvedli autoři novely.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.