Žádná změna, kdepak. Případ Obzinová. Tohle ČT nikdy nedovolí

23.12.2021 19:33 | Komentář

Jitka Obzinová zpravodajství na ČRo šéfovat nebude. A tak je načase se ptát: může někdo vůbec prosadit změny, se kterými zaměstnanci veřejnoprávních médií nebudou souhlasit? O ohrožení nezávislosti se mluví už hodně dlouho, dokonce se kvůli němu i demonstrovalo. Jenže kdo o něm rozhoduje? Nakonec může změny v ČT a ČRo prosadit jen světec nebo diktátor.

Žádná změna, kdepak. Případ Obzinová. Tohle ČT nikdy nedovolí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize, ilustrační foto

Netrvalo dlouho a zaměstnanci Českého rozhlasu se zbavili Jitky Obzinové, a to ještě dříve, než na pozici mohla nastoupit. Co by se stalo, tak zůstane tajemstvím, které se pravděpodobně asi nikdo nebude snažit odhalit. Ale epizoda o třech dějstvích, tedy oznámení, protestu a kapitulaci, upozornila na problém, který se s veřejnoprávními médii táhne již hodně dlouho.

Totiž, komu jsou tato média odpovědná a kdo v nich může provést nějakou změnu, a jakou. Kdo kauzu sledoval, mohl být svědkem toho, jak velmi rychle byli zaměstnanci schopní zorganizovat otevřený dopis vedení, jak se za své „bratránky“ postavili zaměstnanci ČT a jak její moderátor Martin Řezníček považoval za nutné informovat o dění Evropskou vysílací unii.

Je to právě tento otevřený dopis, který je na případu zajímavý. V soukromé i státní sféře můžete, pokud se vám podmínky ve firmě nezamlouvají, stávkovat a dokonce hrozit odchodem. V tomto otevřeném dopisu zaměstnanci nehrozí ani jedním. Řediteli ČRo zaměstnanci prostě oznamují, že má právo jmenovat a odvolávat své spolupracovníky, ale „nemá právo ohrožovat nezávislost zpravodajství veřejnoprávního média Českého rozhlasu“.

Jitka Obzinová tedy nesměla nastoupit, protože byla ohrožením veřejnoprávnosti a nezávislosti. Kdo je arbitrem těchto krásných vlastností? Kdo rozhoduje o tom, kdo a co ohrožuje veřejnoprávnost a nezávislost? Evidentně zaměstnanci veřejnoprávních médií.

V důsledku to znamená, že si zaměstnanci veřejnoprávních médií mohou vybírat své šéfy a také své kolegy, za předpokladu, že se jim podaří na ně vyhrabat dostatek špíny a vyvolat dostatečně velký povyk. A nikdo jiný v této republice má na vyvolávání povyku takové možnosti a předpoklady jako zaměstnanci veřejnoprávních médií. Jednak, jak bylo možné pozorovat, jsou organizováni v různých mezinárodních organizacích, které na požádání budou o „ohrožení“ informovat ve světě. Veřejnoprávní média mají také podstatný vliv na takzvané určování agendy a témat; pokud budou chtít, bude „ohrožení nezávislosti“ tématem číslo jedna nejméně týden.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…