Žádná změna, kdepak. Případ Obzinová. Tohle ČT nikdy nedovolí

23.12.2021 19:33 | Komentář

Jitka Obzinová zpravodajství na ČRo šéfovat nebude. A tak je načase se ptát: může někdo vůbec prosadit změny, se kterými zaměstnanci veřejnoprávních médií nebudou souhlasit? O ohrožení nezávislosti se mluví už hodně dlouho, dokonce se kvůli němu i demonstrovalo. Jenže kdo o něm rozhoduje? Nakonec může změny v ČT a ČRo prosadit jen světec nebo diktátor.

Žádná změna, kdepak. Případ Obzinová. Tohle ČT nikdy nedovolí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize, ilustrační foto

Netrvalo dlouho a zaměstnanci Českého rozhlasu se zbavili Jitky Obzinové, a to ještě dříve, než na pozici mohla nastoupit. Co by se stalo, tak zůstane tajemstvím, které se pravděpodobně asi nikdo nebude snažit odhalit. Ale epizoda o třech dějstvích, tedy oznámení, protestu a kapitulaci, upozornila na problém, který se s veřejnoprávními médii táhne již hodně dlouho.

Totiž, komu jsou tato média odpovědná a kdo v nich může provést nějakou změnu, a jakou. Kdo kauzu sledoval, mohl být svědkem toho, jak velmi rychle byli zaměstnanci schopní zorganizovat otevřený dopis vedení, jak se za své „bratránky“ postavili zaměstnanci ČT a jak její moderátor Martin Řezníček považoval za nutné informovat o dění Evropskou vysílací unii.

Je to právě tento otevřený dopis, který je na případu zajímavý. V soukromé i státní sféře můžete, pokud se vám podmínky ve firmě nezamlouvají, stávkovat a dokonce hrozit odchodem. V tomto otevřeném dopisu zaměstnanci nehrozí ani jedním. Řediteli ČRo zaměstnanci prostě oznamují, že má právo jmenovat a odvolávat své spolupracovníky, ale „nemá právo ohrožovat nezávislost zpravodajství veřejnoprávního média Českého rozhlasu“.

Jitka Obzinová tedy nesměla nastoupit, protože byla ohrožením veřejnoprávnosti a nezávislosti. Kdo je arbitrem těchto krásných vlastností? Kdo rozhoduje o tom, kdo a co ohrožuje veřejnoprávnost a nezávislost? Evidentně zaměstnanci veřejnoprávních médií.

V důsledku to znamená, že si zaměstnanci veřejnoprávních médií mohou vybírat své šéfy a také své kolegy, za předpokladu, že se jim podaří na ně vyhrabat dostatek špíny a vyvolat dostatečně velký povyk. A nikdo jiný v této republice má na vyvolávání povyku takové možnosti a předpoklady jako zaměstnanci veřejnoprávních médií. Jednak, jak bylo možné pozorovat, jsou organizováni v různých mezinárodních organizacích, které na požádání budou o „ohrožení“ informovat ve světě. Veřejnoprávní média mají také podstatný vliv na takzvané určování agendy a témat; pokud budou chtít, bude „ohrožení nezávislosti“ tématem číslo jedna nejméně týden.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

13:03 Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

Korporáty potřebují otroky, nikoliv svobodně přemýšlející lidi s logickým myšlením. Pro vazalský stá…